Ekoturystyka jest definiowana jako „odpowiedzialne podróżowanie do obszarów naturalnych, które chroni środowisko, utrzymuje dobrostan mieszkańców oraz obejmuje interpretację i edukację”. I jest to nie tylko definicja, ale i wyzwanie dla całej branży turystycznej, co przyznaje m.in. UNWTO.
Ostatnio w krótkim czasie otrzymaliśmy dwa dokumenty traktujące o ekoturystyce. Jednym jest deklaracja ministrów środowiska regionu paneuropejskiego, którzy pod patronatem UNWTO zdecydowali się promować transformację turystyki m.in. w formie Programu Zrównoważonej Turystyki One Planet. Drugi to raport renomowanej firmy badawczej GlobalData, który dotyczy tego rodzaju turystyki. Na zakończenie 9. Konferencji Ministerialnej „Środowisko dla Europy”, zorganizowanej przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w stolicy Cypru, Nikozji, delegaci przyjęli deklarację ministerialną, uznając pilną potrzebę zapewnienia, aby sektor turystyczny „lepiej odbudowywał się” po pandemii.
Kluczem do tego będzie przyspieszenie przejścia na gospodarkę turystyczną o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym ograniczeniu odpadów i zapewnieniu, że sektor spełnia swoje obowiązki w zakresie działań na rzecz klimatu. Deklaracja z Glasgow w sprawie działań na rzecz klimatu w turystyce, ogłoszona przez UNWTO i partnerów podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) oraz Globalna Inicjatywa Turystyki Tworzyw Sztucznych (Global Tourism Plastics Initiative), wspólna inicjatywa UNWTO i UNEP, zostały wymienione jako kluczowe inicjatywy, które pomogą ukierunkować transformację sektora.
SZANSA DLA CAŁEJ TURYSTYKI
– Zachęcam europejskich ministrów środowiska do budowania synergii z ich odpowiednikami w ministerstwach turystyki w celu wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze turystycznym –...