SASKI, CURIO COLLECTION BY HILTON „Ciężko stworzyć w Krakowie hotel, który wyróżni się na tle oryginalnych, butikowych obiektów działających od lat w tym mieście. Twórcom Saskiego się to jednak udało”, „odnowiony z dbałością o detale, ze smaczkami sprzed lat, stanowić będzie ponownie perfekcyjną propozycję dla wyrafinowanych gości Krakowa”, „niezwykle wymagająca inwestycja, w wyniku której powstało miejsce szczególne dla Krakowa i nie tylko” – Saski, Curio Collection by Hilton został zwycięzcą XVI edycji konkursu na Hotel z Pomysłem Roku w głosowaniu ponad 30-osobowego profesjonalnego jury.
Obecna edycja konkursu na Hotel z Pomysłem Roku została zdominowana przez krakowskie hotele. W pierwszej trójce znalazły się też otwarty pod koniec 2021 r. w byłej fabryce Polmosu Mercure Fabryczna City – „Świetnie zaplanowany hotel wkomponowany w odświeżoną część miasta. Na terenie starej fabryki wraz z kompleksem restauracji i częścią konferencyjną ustanowiły nowe minicentrum Krakowa”, oraz oddany po dwuletnim generalnym remoncie, zarządzany obecnie przez Dobry Hotel, H15 Hotel Francuski – „Jeden z najciekawszych punktów na mapie hotelarskiej Krakowa, idący konsekwentnie wytyczoną drogą jakości, innowacyjności i klasy”.
Ale w czołówce znalazły się też obiekty z innych miast i z różnymi pomysłami na siebie – od „ziołowego” (Herbal Hotel) i pałacowego (Altus Hotel), obydwa w centrum Wrocławia, przez ekologiczny w centrum Katowic (Mercure) czy „dzielnicowy” z wnętrzami inspirowanymi poszczególnymi zakątkami Warszawy (Royal Tulip Apartments) po wellbeingowy (Belmonte w Krynicy-Zdroju) czy „włókienniczy” wpleciony w klimat poprzemysłowej Łodzi (The Loom). Jak widać, pomysłów inwestorom nie brakuje, a polskie hotelarstwo, jeśli chodzi o jego jakość, cały czas ma się bardzo dobrze. Ideą konkursu Hotel z Pomysłem organizowanego przez „Hotelarza” od 2007 r. jest promowanie najciekawszych rozwiązań architektonicznych, designerskich i funkcjonalnych, inwestycji łączących najnowsze trendy w hotelarstwie ze specyfiką polskiego rynku. Głównym kryterium, jakim kierują się członkowie jury, jest POMYSŁ, jaki dany obiekt ma na siebie i swoją obecność na rynku hotelowym.
Wskazują oni obiekty, które według ich interpretacji tego kryterium wyróżniają się na tle konkurencji pod względem architektonicznym, funkcjonalnym, nowatorskich rozwiązań czy innowacyjnej oferty. A 32-osobowe jury Hotelu z Pomysłem to najbardziej profesjonalne grono w branży wśród wszystkich konkursów hotelarskich w Polsce. Składa się z najlepszych architektów, projektantów wnętrz, wykonawców, doradców hotelowych, przedstawicieli...