europa

Dwukrotnie więcej polskich turystów na Litwie

2023-03-10

Polska stanowi jeden z największych napływów turystycznych na Litwę, a liczba gości z Polski od 2021 roku podwoiła się. Wielu z nich funduje sobie dłuższe pobyty, poznając stołeczne rozrywki i powolny wypoczynek w słynnym mieście uzdrowiskowym Druskieniki.

 vilnius ga4d2a9ba2 1920

Po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, Litwa ponownie cieszy się z rosnącego ruchu turystycznego. Co prawda najbardziej obfitym w turystów rokiem był 2019, ale w ciągu ostatnich kilku lat Litwa zyskała na popularności jako kierunek wakacyjny - w 2022 roku przyjechało 2.3-krotnie więcej turystów niż w tym samym przedziale czasowym w 2021 roku. Jednym z najchętniej przyjeżdżających na Litwę narodów są Polacy.

W ubiegłym roku podróżni z Polski stanowili 10% wszystkich turystów, którzy przyjechali z wizytą na Litwę - 117 tysięcy odwiedzających sprawiło, że Polska znalazła się w czołówce najczęściej odwiedzających Litwę w 2022 roku. Faktycznie, polski ruch turystyczny podwoił się w 2022 roku, w porównaniu do liczb z 2021 roku i osiągnął 61% ruchu w 2019 roku.

Dłuższe pobyty poprzedzone wypadami za miasto

Liczba turystów podróżujących służbowo z Polski spadła z 38% w 2018 roku do 25% w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak nowa tendencja stała się bardziej widoczna - Polacy preferują teraz dłuższe wyjazdy zamiast weekendowych wypadów - zauważa Dovilė Sėliukė, kierownik działu marketingu i komunikacji turystycznej w Lithuania Travel, narodowej agencji rozwoju turystyki.

"Zamiast krótkich wyjazdów weekendowych polscy turyści wyraźnie wybierają Litwę jako miejsce dłuższego wypoczynku, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego w okresie lipiec-wrzesień. Wielu turystów decyzję o spędzeniu wakacji na Litwie przypisuje dogodnemu systemowi komunikacji między oboma krajami, kwitnącej litewskiej kulturze gastro oraz atrakcyjnej kulturze lokalnej. Ze względu na to, że wizyty są często połączone z imprezami kulturalnymi, a w tym roku stolica Wilna obchodzi 700-lecie, można się spodziewać, że więcej polskich gości będzie uczestniczyć w imprezach związanych z programem jubileuszowym" - dodaje Sėliukė.

Atrakcje turystyczne w stolicy i zabiegi zdrowotne w czołówce

Badanie mobilnych danych pozycjonujących przeprowadzone w 2022 roku wykazało, że Wilno było najchętniej odwiedzanym miastem przez polskich turystów, którzy stanowili 56% wszystkich odwiedzających. Podróżni jako główne atrakcje miasta wskazywali chodzenie po restauracjach, smakowanie lokalnej kuchni i trunków, zwiedzanie kościołów i pielgrzymki. Mapa dołączona do badania wskazuje, że polscy turyści byli również zachęcani przez miasta położone w pobliżu stolicy, a mianowicie Troki, unikalne średniowieczne miasto na Litwie. Kowno, drugie co do wielkości miasto i ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury, znalazło się na drugim miejscu wśród polskich turystów.

Polacy chętnie spędzali wiosenne i letnie wakacje także nad litewskim morzem, przy czym najchętniej wybierali Kłajpedę - spokojne miasto portowe oraz Połągę - samozwańczą letnią stolicę kraju. Inne miejscowości wypoczynkowe również były chętnie odwiedzane, ponieważ 7% podróżnych z Polski szukało zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych. 12% wszystkich gości z Polski skusiło się na zabiegi odnowy biologicznej i rekonwalescencji w Druskienikach, najbardziej znanym litewskim mieście wypoczynkowym SPA.

Polscy podróżni, którzy chcą wybrać się na Litwę publicznymi środkami transportu, mogą wybrać loty z Warszawy i Gdańska lub regularne przejazdy autobusami Ecolines, Lux Express, Eurolines i Flixbus. W grudniu litewskie linie kolejowe uruchomiły nową trasę Warszawa - Kowno - Wilno dla turystów, którzy chcą się wybrać na dłuższą wycieczkę.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail