Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki comiesięcznej ankiety, jaką przeprowadza wśród swoich członków. Wynika z niej, że w kwietniu wraz ze zbliżającą się majówką, będącą nieformalnym początkiem sezonu letniego, hotele odnotowały wzrost liczby gości.
Jak twierdzą autorzy ankiety, na dobrą frekwencję w kwietniu wpływ miała rozpoczynająca się pod koniec miesiąca majówka. Podczas długiego majowego weekendu 65 proc. ankietowanych hoteli cieszyło się ponad 50-procentowym obłożeniem. Szczególnie dobre wyniki zanotowały hotele wypoczynkowe, wśród których aż 91 proc. było zapełnionych w ponad połowie.
ROŚNIE OBŁOŻENIE
Systematycznie maleje liczba hoteli z frekwencją mniejszą niż 30 proc. i jednocześnie zwiększa się liczba tych z obłożeniem powyżej 50 proc. Wpływ na to miały przede wszystkim hotele biznesowe/miejskie. Ale obiekty wypoczynkowe/ pozamiejskie, po słabszych wynikach marca, również poprawiły notowania w kwietniu, na co miał wpływ tzw. weekend majowy, który w tym roku rozpoczynał się już 28 kwietnia.
Wśród wszystkich hoteli uczestniczących w ankiecie 10 proc. (o 5 p.p. mniej niż w marcu) nie przekroczyło w kwietniu frekwencji 30 proc., a satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało 60 proc. obiektów (o 10 p.p. lepiej niż w marcu), w tym 21 proc. miało powyżej 70 proc. W hotelach miejskich 75 proc. (o 13 p.p. więcej niż w marcu) uzyskało frekwencję powyżej 50 proc. Z kolei tylko 3 proc. hoteli nie przekroczyło obłożenia 30 proc. W hotelach pozamiejskich 27 proc. (o 9 p.p. więcej niż w marcu) obiektów zanotowało frekwencję powyżej 50 proc., a 24 proc. (4 p.p. więcej niż w marcu) stanowiła grupa, która uzyskała obłożenie poniżej 30 proc.
Mniejsza rozbieżność wyników wystąpiła w obiektach w podziale na obsługujące gości z segmentów biznesowego oraz wypoczynkowego. W hotelach biznesowych dokładnie 2/3 uzyskało obłożenie powyżej 50 proc. (8 p.p. więcej niż w...