Najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce jest wciąż samochód. Wybiera go z deklaracją „od czasu do czasu” aż 90 proc. z nas. Na tę decyzję wpływa przede wszystkim wygoda i czas podróży. Samochód jest kluczowy, gdy planujemy wyjazdy wakacyjne i weekendowe, ponieważ jest preferowany przy podróżach na odległość ponad 6 km – wynika z badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków”.
Z badania wynika, że 90 proc. Polek i Polaków od czasu do czasu jeździ autem. Nieco rzadziej robią to osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Wybór środka transportu zależy m.in. od pokonywanego dystansu. Ponad 60 proc. osób najczęściej decyduje się na jazdę samochodem, gdy ma do pokonania 6 km lub więcej. Ta skłonność rośnie wraz z dystansem i w przypadku podróży zagranicznych dotyczy również młodszych turystów. Im mniejsza odległość, tym więcej osób wybiera transport publiczny, rower i hulajnogę lub spacer. Mając do pokonania 3-5 km, cztery na dziesięć osób wciąż pojedzie autem. Dystans do 2 km ponad połowa przejdzie pieszo, a co piąta osoba skorzysta z samochodu.
Na dłuższej trasie, powyżej 100 km, co trzeci Polak najczęściej wybierze transport publiczny – pociąg, autobus lub tramwaj. Większość jednak zdecyduje się na podróż samochodem. – Statystyczny Polak przemierza 10 tys. km rocznie samochodem, najczęściej w towarzystwie partnera lub partnerki. Podczas jazdy używa Map Google (sześciu na dziesięciu kierowców) i ułatwia sobie przejazd, korzystając np. z automatycznych płatności Autopay (co dziesiąty kierowca). To pokazuje, że również w transporcie jesteśmy otwarci na nowe technologie, chcemy podróżować komfortowo i sprawnie – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility, operatora aplikacji Autopay.
NA WAKACJE I WEEKEND
Jak Polacy korzystają z samochodu? Najczęściej wyjeżdżają nim na wakacje i weekendy. Bardzo regularnie wybieramy ten środek transportu również, żeby załatwić potrzebne sprawunki, wizytę u lekarza i w urzędzie oraz dojechać do pracy. Podejście do podróżowania samochodem różni się w zależności od wieku i...