Historia, zdrowie i city break

 

Lidzbark Warmiński jest przykładem miasta, które systematycznie buduje swoją ofertę turystyczną. Co ważne, oferta ta jest atrakcyjna nie tylko latem, dzięki czemu minimalizuje sezonowość, będącą przekleństwem wielu turystycznych ośrodków.

rt 2023 08 145140 802238

Lidzbark Warmiński bywa niekiedy nazywany perłą Warmii. I trzeba przyznać, że nie dzieje się tak przypadkiem. Miasto łączy w sposób interesujący historię z nowoczesnością. Mamy tu więc wyjątkowe zabytki z Zamkiem Biskupów Warmińskich na czele, ale mamy również wiele nowoczesnych rozwiązań, w tym w 100 proc. ekologiczny transport publiczny. HISTORYCZNIE Lidezbark otrzymał prawa miejskie w roku 1308. Przez długi czas był stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich. Ich imponujący zamek jest wyjątkowym i wywierającym ogromne wrażenie obiektem. Rezydował tu m.in.

Lidzbark Warmiński bywa niekiedy nazywany perłą Warmii. I trzeba przyznać, że nie dzieje się tak przypadkiem. Miasto łączy w sposób interesujący historię z nowoczesnością. Mamy tu więc wyjątkowe zabytki z Zamkiem Biskupów Warmińskich na czele, ale mamy również wiele nowoczesnych rozwiązań, w tym w 100 proc. ekologiczny transport publiczny.

rt 2023 08 627269 854244

 

HISTORYCZNIE

Lidezbark otrzymał prawa miejskie w roku 1308. Przez długi czas był stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich. Ich imponujący zamek jest wyjątkowym i wywierającym ogromne wrażenie obiektem. Rezydował tu m.in.biskup Ignacy Krasicki, którego twórczość literacką poznał chyba każdy Polak. Wcześniej w Lidzbarku najpierw bywał, a potem w latach 1503-1510 mieszkał i pracował nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik. Na krużganku znajduje się wyryty schemat układu heliocentrycznego przypisywany właśnie Kopernikowi. W lidzbarskim zamku gościło wiele innych wybitnych postaci, jak choćby: Eneasz Sylwiusz Piccolomini (późniejszy papież Pius II), Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Olbracht Waza, Adam Stanisław Grabowski, Karol XIII czy Napoleon Bonaparte. Lidzbark jest jedną z miejscowości, które znalazły się na paryskim Łuku Tryumfalnym. Widnieje tam pod niemiecką nazwą Heilsberg. Ma upamiętniać bitwę pod Heilsbergiem, która rozegrała się 10 czerwca 1807 r. między wojskami francuskimi a rosyjsko-pruskimi. Wzięło w niej udział bez mała 150 tys. żołnierzy, co czyni ją jedną z największych bitew okresu napoleońskiego na ziemiach polskich. Od lat co roku w czerwcu odbywa się inscenizacja tej bitwy. 

rt 2023 08 495980 186579



ANNA SIENKIEWICZ

Wydanie: 8/2023, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail