Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na postawienie obiektów resortowych w miejscach, które dotychczas były wyłączone z możliwości zabudowy. Co więcej, technologie modułowe pozwalają stworzyć resort w formule rozproszonego hotelarstwa nawet w trzy miesiące.
Czy to może być przyczynek do zmian przyzwyczajeń w formach wypoczynku Polaków? A może jest odpowiedzią na już sygnalizowane potrzeby spędzania czasu wolnego z dala od turystycznego zgiełku? Władysławowo w czasie zimowych ferii może wydawać się kierunkiem abstrakcyjnym, ale analizując wyniki raportów portalu nocowanie.pl, w ciągu ostatnich 10 lat można zauważyć, że cieszący się niezmienną popularnością letni kurort pozostaje w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w styczniu i lutym. To najlepszy dowód, że znaczna część ruchu turystycznego podąża w odwrotnym kierunku, niż mieszczą się najbardziej oblegane przez miłośników sportów zimowych miasta na południu Polski. Z pewnością olbrzymie resorty, podobne do powstającego w Pobierowie hotelu z 1,4 tys. pokojami, w którym równocześnie będzie mogło przebywać nawet 3 tys. gości, wciąż pozostaną atrakcyjne dla znacznej części rynku turystycznego. Równocześnie rośnie grupa podróżnych, dla których kameralny wypoczynek w ustronnym miejscu, w otoczeniu wszechobecnej natury to optymalny sposób na spędzenie urlopu. Nie bez znaczenia dla tego zjawiska była również pandemia, która unaoczniła plusy wypoczynku poza ramami masowej turystyki.
KOMFORT IDZIE W PARZE Z EKOLOGIĄ
U podstaw rozwoju tego trendu jest także ekologia. Zjawisko overtourismu – masowego odwiedzania najpopularniejszych na świecie miejsc, może wywoływać nie tylko takie oczywiste konsekwencje, jak zanieczyszczenie wód, zwiększoną emisję CO2 czy olbrzymią ilość odpadów, ale także niekontrolowany wzrost cen artykułów żywnościowych, który sprawia, że życie w takich miastach staje się zbyt kosztowne dla stałych mieszkańców. Ponadto w wielu miastach skutkuje przeciążeniem kanalizacji i sieci energetycznych, przygotowanych dla znacznie mniejszej populacji. W związku z zanieczyszczeniem powietrza coraz więcej podróżujących protestuje przeciwko pobieraniu opłaty klimatycznej przez...