materiał partnera

Dziedzictwo UNESCO w Niemczech

2023-10-30

Lista światowego dziedzictwa UNESCO jest doskonałą rekomendacją dla turystów. A Niemcy mogą pochwalić się licznymi zabytkami umieszczonymi na tej liście. W ostatnich latach do listy doszło aż 5 nowych miejsc.

 BerlimM

Berlin: Muzeum Bodego na Wyspie Muzeów. Fot. Dagmar Schwelle

Nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się wyjątkowo długą i bogatą listą obiektów, wyróżnionych tym prestiżowym wpisem. Na mapie Niemiec znajdziemy aż 51 miejsc będących cennym dziedzictwem kulturalnym. Są to obiekty różnego typu i z różnych epok.

Są tu więc miejsca takie jak wpisana na listę w 1995 roku kopalnia skamielin w Messel – miejsce, które dostarcza wiele informacji o początkowym stadium rozwoju ssaków i gdzie znajduje się wiele szkieletów zwierząt, które żyły 57 do 36 mln. lat temu. Są zabytkowe miasta jak Lubeka, perły dawnej architektury jak katedra w Akwizgranie, ale również fabryka obuwia Fagus w Alfeld. To ostatnie miejsce to wciąż działająca fabryka. Jej wartość kulturowa polega na rewolucyjnym zastosowaniu szkła i estetyki funkcjonalnej, które były zapowiedzią modernizmu i szkoły Bauhausu.

Lubecka

 

Lubeka: widok na Stare Miasto z łodzi. Fot. Olaf Malzahn, LTM

W roku 2021 na listę UNESCO dodano aż 5 nowych miejsc w Niemczech: kolonię artystyczną na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe) w Darmstadt, żydowskie dziedzictwo kulturowe w Moguncji, Spirze oraz Wormacji, a także trzy obiekty transgraniczne: Limes Górnogermańsko-Retycki (wspólnie z Holandią), Limes Dunajski (wspólnie z Austrią i Słowacją) oraz projekt dotyczący uzdrowisk europejskich (wspólnie z Belgią, Francją, Wielką Brytanią, Włochami, Austrią i Czechami). Ruszmy więc w podróż po nowych perłach niemieckiej turystyki.

 Dunajski Limes – granica Cesarstwa Rzymskiego na Dunaju

Starożytny Rzym wciąż jest dla nas fascynujący, a liczne pamiątki można znaleźć nie tylko na terenach, które leżały w granicach tego wielkiego niegdyś imperium. I właśnie ta granica – rzymski limes na Dunaju została wpisana na listę UNESCO. Oczywiście nie chodzi o samą linię na mapie, ale liczne pamiątki i zabytki rozlokowane wzdłuż rzymskiej granicy strzeżonej przez legiony na odcinku liczącym 600 km i biegnącym wzdłuż Dunaju od Dolnej Bawarii przez Austrię do Słowacji. Naddunajski limes został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO na wniosek Niemiec, Austrii i Słowacji.

 Limes

 

Aalen: zrekonstruowana rzymska wieża strażnicza, Limes, Park Rainau-Buch. Fot. Günther Bayerl, DZT

Jest to obszar, gdzie przez wieki żołnierze i ich rodziny stacjonowali nad brzegami Dunaju. Do dziś pozostałości obozów legionowych, fortów i osad są pamiątkami wysoko rozwiniętej kultury starożytnej na pograniczu Cesarstwa Rzymskiego.

Podróżując przez ten niezwykły obszar mamy okazje obcować nie tylko z historią, ale i lokalnymi kulinariami, które opierają się na miejscowych produktach z pól uprawianych wzdłuż Dunaju. Na całym obszarze znajdziemy liczne punkty gastronomiczne, które oferują lokalną kuchnię.

 

Dolnoniemiecki limes

Kolejnym obszarem, który może przenieść nas w czasy starożytnego Rzymu jest limes wzdłuż Renu, należący dziś do Niemiec i Holandii. Na tym 400-kilometrowym pasie znajdziemy liczne pozostałości obecności legionów rzymskich. Są tam pozostałości obozów, fortów, akweduktów czy świątyń. Miasta znajdujące się na tym obszarze takie jak: Bonn, Kolonia, Neuss, Krefeld i Xanten powstały jako rzymskie osady.

 Xanten

 

Xanten: świątynia w Parku Archeologicznym. Fot. Werner Jungk, DZT

Miejscem wartym polecenia miłośnikom starożytności jest Park Archeologiczny Xanten. Można w nim podziwiać rekonstrukcję murów miejskich, bram, a także amfiteatr. Niezwykłe wrażenie robi również żywa archeologia czyli domy i warsztaty rzymskich rzemieślników w których, dzięki pasjonatom odtwarzającym dawne rzemiosło, możemy na żywo zobaczyć jak pracowali i żyli ludzie w czasach rzymskich.

 

Pamiątki życia żydowskiej społeczności: Speyer, Worms i Mainz

Społeczność żydowska przez wieki żyła i rozwijała się w niemieckich miastach. Do najstarszych zachowanych pamiątek życia Żydów w Niemczech, ale i w ogóle w Europie należą cmentarze i budynki w Speyer, Worms i Mainz (Spira, Wormacja i Moguncja).

 Jd

 

Moguncja: “Judensand” – najstarszy żydowski cmentarz w Europie (1012 r.). Fot. Landeshauptstadt Mainz

W Spirze znajdują się archeologiczne pozostałości jesziwy, dziedziniec i wciąż nienaruszona podziemna mykwa, która zachowała wysoką jakość architektoniczną i budowlaną. Niezwykły jest również Zespół Synagogi w Wormacji z powojenną rekonstrukcją in situ XII-wiecznej synagogi i XIII-wiecznej szkoły żeńskiej, salą wspólnoty i monumentalną XII-wieczną mykwą. Całość uzupełnia Stary Cmentarz Żydowski w Wormacji i Stary Cmentarz Żydowski w Moguncji.

Wszystkie te obiekty są pamiątkami po wielu pokoleniach Żydów, którzy pracowali tu i rozwijali swoją kulturę.

Mathildenhöhe - Kolonia artystów w Darmstadt

Na górującym nad Darmstadt wzgórzu Mathildenhöhe znajduje się kolonia artystyczna założona w 1897 roku przez Wielkiego Księcia Hesji Ernsta Ludwiga. Budynki na wzgórzu zostały zaprojektowane przez samych artystów jako eksperymentalne osiedle do życia i pracy. Dziś stanowi świadectwo wczesnomodernistycznej architektury, urbanistyki i kształtowania krajobrazu.

Kolonia ta, do wybuchu I wojny światowej, była uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków sztuki i architektury współczesnej w Europie i na świecie. Koncepcje, które wdrażano w tym miejscu stały się istotną inspiracją dla twórców szkoły Bauhausu. Dziś spacerując i patrząc na Wieżę Ślubną, budynki wystawowe, gaj platanowy czy domy artystów możemy znów poczuć wyjątkowego ducha, który odmienił europejską sztukę na początku XX wieku.

 Bh

Darmstadt: wypoczynek na Wzgórzu Matyldy. Fot. Francesco Carovillano, DZT

Wielkie miasta uzdrowiskowe Europy

W ramach transgranicznego wpisu na liście UNESCO znalazły się trzy niemieckie miasta uzdrowiskowe: Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen.

Miasta te rozwinęły się wokół źródeł leczniczych wód i stały się częścią kultury uzdrowiskowej kwitnącej przez cały XIX i na początku XX wieku. W uzdrowiskach tych można podziwiać wspaniałe budynki pijalni czy łaźni. W kurortach bywali zarówno monarchowie jak i wielcy artyści. Dziś możemy tam pojechać by leczyć nie tylko ciało, ale i ukoić umysł poszukując dawnej atmosfery.

 BB

Baden-Baden: budynek słynnej pijalni wód. Fot. Francesco Carovillano, DZT

Kultura uzdrowiskowa nie ograniczała się tylko do kosztowania leczniczej wody, ale stała się podwaliną pod współczesną turystykę. W miastach uzdrowiskowych powstawały atrakcje i udogodnienia dla gości. Dziś miasta te, poza swoimi walorami uzdrowiskowymi, oferują też liczne atrakcje turystyczne. Doskonałym przykładem jest tu Bad Ems ze swoją kolejką linowo-torową Kurwaldbahn. Wywozi ona turystów wprost z dzielnicy uzdrowiskowej na wzgórze Bismarka, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Więcej informacji o zabytkach UNESCO w Niemczech:

https://www.germany.travel/en/campaign/world-heritage/home.html

Logo2m


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail