1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki, a to doskonała okazja do odkrycia muzycznej historii Węgier. Tu melodia i rytm splatają się w pasjonującą opowieść, prowadzącą nas od skocznych rytmów tradycyjnych utworów tanecznych, poprzez historyczne kompozycje sławnych kompozytorów jak Liszt, Bartók czy Kodály, aż po międzynarodowe festiwale i rozwijającą się muzykę współczesną.
Węgierski wersal
Pałac rodziny Esterházych to największy i najbardziej okazały budynek barokowy na Węgrzech, kryjący w sobie muzyczną historię. To miejsce, gdzie w letnie wieczory wciąż rozbrzmiewają koncerty, a w sali muzycznej prezentowana jest wystawa o życiu muzycznym zamku. Budynek Pałacu Esterházy to ikona Fertőd i jedna z głównych atrakcji turystycznych kraju. Rodzina Esterházy miała znaczący wpływ na historię Węgier od XVII wieku. Muzyczne życie pałacu zyskało sławę w Europie pod dyrekcją Josepha Haydna, który w 1772 roku wykonał swoją słynną Symfonię pożegnalną w tych murach. Klasyczne koncerty odgrywają tu nadal znaczącą rolę.
Muzyczni Mistrzowie: Liszt, Bartók, Kodály
Węgry mogą się poszczycić bogatą historią muzycznego geniuszu, od wirtuozowskich kompozycji na fortepianie Franza Liszta po pionierską pracę Béli Bartóka i Zoltána Kodálya w etnomuzykologii. Metoda Kodálya miała wpływ na nauczanie muzyki na całym świecie poprzez innowacyjne podejście do edukacji muzycznej.
Akademia Muzyczna im. Liszta Ferenc'a, założona przez samego Ferenc'a Liszta, jest filarem edukacji muzycznej i miejscem wspierania młodych talentów. Ten wirtuoz fortepianu, kompozytor, dyrygent, nauczyciel, autor i filantrop założył instytucję w 1875 roku. Jego credo brzmiało: "Génie oblige!" - obowiązkiem artysty jest wykorzystywanie swoich talentów na rzecz ludzkości i pielęgnowanie prawdziwego talentu. Nauczanie w Akademii opiera się na tej zasadzie, odzwierciedlając wizję swojego otwartego i wszechstronnego założyciela. Akademia Liszta z dumą pielęgnuje ciągłą tradycję znakomitych węgierskich muzyków, takich jak Liszt, Bartók, Kodály, Dohnányi, Hubay, Popper, Weiner, Ligeti i Kurtág, którzy kształtowali tradycje, styl i podejście. Można tu zwiedzać wspaniały budynek w stylu secesyjnym i uczestniczyć w koncertach.
Klasyczna Ekstrawagancja: Opera i Operetka
Węgierski krajobraz muzyczny zdobi majestatyczna opera i czarująca operetka. Od wspaniałości Węgierskiej Opery Państwowej po intymne przestrzenie teatralne, opera czaruje swoimi ponadczasowymi opowieściami i unoszącymi się ariami. Operetka zaś dodaje nutę fantazji i romantyzmu do muzycznego pejzażu. Z połączeniem muzyki i teatru prezentuje historie miłości, intrygi i dowcipu, zachwycając widzów melodią, która pozostaje w ich sercach, nawet wtedy, kiedy kurtyna już opadnie.
Dom Muzyki Węgierskiej
Dom Muzyki Węgierskiej, to wyjątkowe i rozbudowane miejsce, które skupia się na edukacji muzycznej. Swój debiut miał w styczniu 2022 roku, kiedy otworzył swoje drzwi w Parku Miejskim. Jest to pierwsza tego typu instytucja, która kompleksowo prezentuje historię węgierskiej muzyki. Mimo bogatego muzycznego dziedzictwa Węgier, wcześniej nie było miejsca, które by tak wszechstronnie poświęciło uwagę historii muzyki węgierskiej w szerszym kontekście muzyki europejskiej. Ten charakterystyczny budynek został zaprojektowany przez znanego japońskiego architekta Sou Fujimoto i obecnie pełni rolę gospodarza fascynujących programów i wystaw, które są ukierunkowane na miłośników muzyki.
Symfonia Wiosny: Wielkie Kulturalne Święto Budapesztu - Festiwal Wiosenny
Budapeszteński Festiwal Wiosenny: Od pierwszej edycji w 1981 roku Budapeszteński Festiwal Wiosenny (BTF) był jednym z największych festiwali kulturalnych na Węgrzech. To coroczne, kilkudniowe wydarzenie obejmuje tradycyjne występy (muzyka klasyczna, jazz, opera, balet, teatr), wystawy, folklor i wydarzenia plenerowe. Wielodniowe święto zazwyczaj odbywa się w połowie wiosny, około równonocy wiosennej, i trwa około dwóch tygodni.
https://budapestitavaszifesztival.hu/pl/
Harmonijne Wibracje poza Budapesztem
Urokliwe dźwięki Węgier rozbrzmiewają nie tylko w stolicy. Również inne miasta, takie jak Debrecen, Szeged czy Miskolc, wnoszą swój wkład w muzyczny krajobraz kraju, oferując swoje własne symfonie festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Osoby odwiedzające mogą całkowicie zanurzyć się w pełnym życia klimacie wydarzeń, takich jak Festiwal Operowy BartókPlus w Miskolcu czy Haydneum Festival i programy organizowane w Fertődzie i Budapeszcie.