Regionalne porty lotnicze w Polsce zanotowały kolejny dobry wynik. Dotyczy to zarówno wyników za trzeci kwartał tego roku, jak i za wszystkie trzy kwartały łącznie. To kolejny sygnał potwierdzający powrót polskiej branży lotniczej do zdrowia po kryzysie pandemicznym, zwłaszcza że wyniki polskich portów wypadają dobrze na tle również notującej ożywienie globalnej branży.
Sektor lotniczy właściwie już wyszedł z dołka wywołanego pandemią. Ruch pasażerski osiągnął poziomy sprzed pandemii, a w pewnych sektorach nawet przewyższa już rekordowy rok 2019. W tej chwili IATA nie ogłosiło jeszcze pełnych danych dotyczących ruchu w III kwartale. Jednak wyniki za sierpień, które zostały już podane, napawają optymizmem. Organizacja ogłosiła, że silny trend wzrostowy w ruchu pasażerskim po pandemii wciąż się utrzymuje. Globalny ruch w sierpniu 2023 r. (mierzony w pasażerokilometrach lub RPK) wzrósł o 28,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2022 r. Na całym świecie ruch wynosi obecnie 95,7 proc. ruchu sprzed pandemii.
Ruch wewnątrzkrajowy w sierpniu wzrósł o 25,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2022 r. i był o 9,2 proc. wyższy niż w sierpniu 2019 r. Jest to w dużej mierze napędzane przez chiński popyt wewnętrzny, który odbudowuje się z opóźnieniem, za to bardzo gwałtownie. Ruch międzynarodowy wzrósł o 30,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. Wszystkie rynki odnotowały dwucyfrowe wzrosty procentowe rok do roku. Międzynarodowe RPK osiągnęły 88,5 proc. poziomów z sierpnia 2019 r. – Popyt na podróże lotnicze w sierpniu utrzymywał się na dobrym poziomie. Od początku roku ruch międzynarodowy wzrósł o 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a dane dotyczące sprzedaży biletów pokazują, że liczba rezerwacji międzynarodowych podróży wzrosła w ostatniej części roku – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.
POLSKIE PORTY REGIONALNE
Jak informuje Związek Regionalnych Portów Lotniczych, od stycznia do września 2023 r. w lotniskach zrzeszonych w tej organizacji obsłużono w ruchu pasażerskim, 25 660 mln podróżnych. To wzrost o 29 proc. w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. To również więcej niż w rekordowym 2019 r., w którym liczba pasażerów w tym samym okresie wyniosła 22,987 mln. – Lotniska regionalne są elementem systemów cywilnej awiacji tak w Polsce, jak i na całym świecie. Wraz z hubami, czyli lotniskami przesiadkowymi, współtworzą spójne systemy zapewniające kompleksową obsługę ruchu lotniczego. Porty...