Lista światowego dziedzictwa UNESCO jest doskonałą rekomendacją dla turystów. A Niemcy mogą pochwalić się licznymi zabytkami umieszczonymi na tej liście. W ostatnich latach znalazło się na niej aż pięć nowych miejsc.
Nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się wyjątkowo długą i bogatą listą obiektów wyróżnionych tym prestiżowym wpisem. Na mapie Niemiec znajdziemy aż 51 miejsc będących cennym dziedzictwem kulturalnym. Są to obiekty różnego typu i z różnych epok. Są tu więc miejsca takie jak wpisana na listę w 1995 r. kopalnia skamielin w Messel – miejsce, które dostarcza wielu informacji o początkowym stadium rozwoju ssaków i gdzie znajduje się wiele szkieletów zwierząt, które żyły od 57 do 36 mln lat temu. Są zabytkowe miasta jak Lubeka, perły dawnej architektury jak katedra w Akwizgranie, ale również fabryka obuwia Fagus w Alfeld. To ostatnie miejsce to wciąż działający zakład. Jego wartość kulturowa polega na rewolucyjnym zastosowaniu szkła i estetyki funkcjonalnej, które były zapowiedzią modernizmu i szkoły Bauhausu. W roku 2021 na listę UNESCO dodano aż pięć nowych miejsc w Niemczech: kolonię artystyczną na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe) w Darmstadt, żydowskie dziedzictwo kulturowe w Moguncji, Spirze oraz Wormacji, a także trzy obiekty transgraniczne: Limes Górnogermańsko-Retycki (wspólnie z Holandią), Limes Dunajski (wspólnie z Austrią i Słowacją) oraz projekt dotyczący uzdrowisk europejskich (wspólnie z Belgią, Francją, Wielką Brytanią, Włochami, Austrią i Czechami). Ruszmy więc w podróż po nowych perłach niemieckiej turystyki.
DUNAJSKI LIMES – GRANICA CESARSTWA RZYMSKIEGO NA DUNAJU
Starożytny Rzym wciąż jest dla nas fascynujący, a liczne pamiątki można znaleźć nie tylko na terenach, które leżały w granicach tego wielkiego niegdyś imperium. I właśnie ta granica – rzymski limes na Dunaju – została wpisana na listę UNESCO. Oczywiście nie chodzi o samą linię na mapie, ale liczne pamiątki i zabytki rozlokowane wzdłuż rzymskiej granicy...