agenci

Travelist.pl: Boże Narodzenie i sylwester na razie bez rezerwacyjnego boomu

2023-11-19

Niespełna kilka tygodni dzieli nas od tegorocznych świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Coraz częściej pojawiają się zatem pytania, jak Polacy spędzają ten wyjątkowy czas w roku. Odpowiedzi na to pytanie – w kontekście turystyki – postanowili poszukać eksperci z portalu Travelist.pl, którzy po raz kolejny poddali analizie swoje dane dotyczące rezerwacji.

 winter 6890764 1280

Jak podaje portal Travelist.pl, zainteresowanie świątecznymi i noworocznymi wyjazdami jest co prawda nieco większe niż w ubiegłym roku, ale popyt nadal nie jest nadzwyczajnie duży, kiedy porównamy go chociażby z tym dotyczącym długich weekendów.

– Polacy wciąż muszą przekonać się do spędzania świąt w hotelu, gdzie mogą pobyć wspólnie z rodziną – bez konieczności gotowania czy sprzątania. W tym sezonie dodatkowo zachęcają do tego ceny, które mimo inflacji są niższe niż w poprzednim roku. Podczas gdy w 2022 roku za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym o standardzie 4- lub 5-gwiazdek w okresie świąt trzeba było zapłacić średnio 685 zł, tak teraz cena ta kształtuje się na poziomie 636 zł. – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Wśród świątecznych rezerwacji króluje Bałtyk

Aktualnie prawie 60 proc. klientów Travelist.pl świąteczny pobyt zarezerwowało nad Bałtykiem, 18 proc. w popularnych miastach i tylko nieco ponad 10 proc. w górach. Polskie wybrzeże po raz kolejny wiedzie prym, bijąc rekordy. Dla porównania w ubiegłym roku bożonarodzeniowe rezerwacje dokonane nad morzem stanowiły 43 proc. całości bookingów na ten okres – wzrost jest zatem znaczący.

Wynika to również z układu cen. Za pokój dwuosobowy w hotelu 4- lub 5- gwiazdkowym nad morzem klienci muszą zapłacić średnio 670 zł za dobę, podczas gdy rok temu było to 699 zł. Z kolei w górach tendencja jest odwrotna - przeciętny koszt doby hotelowej na Boże Narodzenie wynosi obecnie niemal 970 zł, o ponad 200 zł więcej niż w sezonie 2022. Najmniej odczuwalne dla portfela będą tradycyjnie rezerwacje w popularnych miastach, średnia cena pokoju dla dwóch osób oscyluje w okolicach 460 zł.

Najpopularniejsze cele podróży na Boże Narodzenie to kolejno: Kołobrzeg, Gdańsk, Góry Świętokrzyskie, Ustronie Morskie i Szklarska Poręba.

Sylwester nieco droższy niż rok temu

Aktualnie średnia cena za pokój hotelowy dla 2-osób w sylwestra i Nowy Rok wynosi 679 zł. To o 66 zł więcej niż w 2022 roku. Planujący wyjechać w góry za pobyt w tej części Polski zapłacą mniej niż w okresie bożonarodzeniowym – cena kształtuje się na poziomie 868 zł. Droższe są z kolei noclegi nad Bałtykiem, gdzie koszt rezerwacji pokoju dla dwóch osób (z wyżywieniem) wynosi średnio 731 zł. Okazuje się, że najniższym kosztem nowy rok można powitać w największych miastach Polski – tu średnia cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 332 zł.

Wśród TOP5 miejsc, które wybierają klienci Travelist.pl, znajdują się obecnie: Gdańsk, Kraków, Szklarska Poręba, Kołobrzeg i Ustronie Morskie.

Black Friday może wiele zmienić

– Mimo że na ten moment nie można mówić o boomie rezerwacyjnym na święta czy Nowy Rok, to wiele może się tutaj jeszcze zmienić. Przed nami Black Week, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – także w branży turystycznej. Spodziewam się, że hotele także i w tym roku będą kusić nie tylko wyjątkową ofertą, ale też dużo bardziej atrakcyjnymi cenami. To z pewnością nie pozostanie bez wpływu na decyzje kupujących  – dodaje Maćkiewicz.

Black Week w Travelist.pl potrwa od 20 do 28 listopada i obejmie łącznie ponad 120 obiektów. Kupujący mogą liczyć na rabaty sięgające 79%.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail