Optymistyczny początek roku

Turystyka zaczęła rok z przytupem. Dla niektórych jej segmentów i podmiotów pierwszy miesiąc 2024 r. był nie tylko bardzo dobry, ale wręcz rekordowy. Kto i gdzie może cieszyć się z bilansu stycznia?

rt 2024 02 880291 756708Rzadko zbieramy dane z jednego miesiąca, ale w przypadku pierwszego miesiąca tego roku mamy prawdziwy wysyp dobrych wiadomości. Wynika z nich, że turystycznie rok rozpoczął się z rozmachem, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże lotnicze. Czasy mamy niestety dynamiczne i sytuacja potrafi zmieniać się gwałtownie. Oczywiście trudno wróżyć, jaki będzie bieżący rok dla turystyki, na podstawie pierwszych tygodni, jednak warto zobaczyć, jak wygląda początek roku w niektórych segmentach branży turystycznej. 

STYCZNIOWE REKORDY FRU.PL

Bardzo optymistycznie rysuje się styczeń na polskim niebie. Mamy sporo danych, które wskazują, że w ten rok Polacy postanowili wlecieć samolotem. Portal Fru.pl zanotował rekordowe wyniki w akcji Styczniowe Okazje. Portal odnotował wzrost liczby sprzedanych biletów o 23 proc. względem ubiegłego roku. Wśród hitów cenowych znalazły się bilety z Modlina do Sandefjord w Norwegii za 38,86 zł i z Abu Zabi do Maskatu za 41,99 zł. Europa ponownie jest najczęściej wybieranym kontynentem na tegoroczne podróże Polaków. 92 proc. biletów zostało wystawionych na kierunki europejskie. Pozostałe 8 proc. to wyloty m.in. do: USA (Nowy Jork, Miami, Chicago), Kanady, Ameryki Południowej (Meksyk, Argentyna, Brazylia), Afryki (Maroko, Egipt, Namibia, Tanzania), Azji (Chiny, Japonia, ZEA, Indie), Australii czy na popularne ostatnio wyspy Sri Lankę, Mauritius i Zanzibar. Do najczęściej wyszukiwanych i jednocześnie rezerwowanych kierunków należały: Rzym, Mediolan, Paryż, Londyn, Barcelona, Alicante, Lizbona, Malta, Teneryfa i Malaga.

– Według danych Fru.pl klienci, którzy kupili bilety w czasie Styczniowych Okazji, będą podróżować do 330 lotnisk na całym świecie. Znakomita większość podróży planowana była z portów lotniczych w Warszawie, choć na liście kilkunastu najczęściej wybieranych połączeń znalazły się też loty z innych regionalnych lotnisk, jak Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice oraz Gdańsk. Średnia cena biletu na pasażera wynosiła 144,75 zł, co stanowi wzrost o 10 proc. względem zeszłego roku – mówi Marta Gałuszka, brand manager Fru.pl. 

rt 2024 02 476472 348525

URLOPY PLANOWANE Z WYPRZEDZENIEM

Polacy ewidentnie potrzebowali odpocząć od zimowej aury, dlatego łącznie 52 proc. rezerwacji lotów w styczniu dotyczyło podróży w najbliższej przyszłości – do 30 dni. Jednak podróżni rezerwowali także loty z dużym wyprzedzeniem, ponieważ teraz jest większa przewidywalność rejsów w porównaniu z poprzednimi latami. Sporą grupę stanowili też zwolennicy last minute. – Styczniowe Okazje na Fru.pl były doskonałym momentem na rezerwacje wakacyjnych lotów w korzystnych cenach na cały 2024 r. Widzimy, że znaczne grono naszych klientów skorzystało z promocji oferowanych przez linie lotnicze. 33 proc. zakupionych biletów dotyczy lotów z wyprzedzeniem co najmniej 60-dniowym.

Niemniej jednak całkiem sporo, bo aż 13 proc. osób, nabyło bilety w opcji last minute z wylotem w...


Wydanie: 2/2024, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail