Wilno jest jednym z tych miejsc, które wydają się pozornie znane, jednak w rzeczywistości znajomość ta jest dość powierzchowna. Miasto to ma wiele do zaoferowania i widać w nim duży potencjał jako celu podróży Polaków.
Widać to zresztą po rosnącym ruchu przyjazdowym z Polski. W roku 2023 stolicę Litwy odwiedziło o 58 proc. turystów z Polski więcej niż w roku 2022. Choć atrakcje historyczne Wilna wciąż są magnesem dla gości z zagranicy, w tym naszych rodaków, to jednak dziś najatrakcyjniejsze, zwłaszcza dla młodszych turystów, którzy coraz bardziej przeważają, jest nowoczesne oblicze miasta z jego typowo miejskimi rozrywkami, imprezami, atrakcyjną ofertą gastronomiczną. Nie zapominajmy też, że Wilno to również ośrodek akademicki.
HISTORIA WCIĄŻ ATRAKCYJNA
Pomimo dynamicznego rozwoju i nowoczesnego oblicza Wilna, historia i turystyka kulturowa wciąż są jego mocnym atutem. Tamtejsze stare miasto jest prawdziwą perłą, co zostało docenione poprzez wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak głosi uzasadnienie tej decyzji, jest ono wspaniałym przykładem rozwoju zabudowy miejskiej w tej części Europy od średniowiecza po wiek XVII. Miłośnicy historii i architektury znajdą tu wiele wspaniałych przykładów budowli w różnych stylach. Zawsze liczni miłośnicy baroku będą w Wilnie w swoim żywiole, podziwiając jedne z najdoskonalszych dzieł barokowej architektury w tej części świata, co dotyczy zwłaszcza wystroju wileńskich kościołów.
Wszystko to nie jest po prostu zabytkowym zbiorem budowli, ale wciąż żyjącą barwną częścią miasta o wyjątkowej atmosferze. Ciekawym i oryginalnym miejscem jest odtworzony w roku 2013 Zamek Dolny, siedziba Wielkich Książąt Litewskich. Poza samą imponującą budowlą można tu poznać wydarzenia dworskie, codzienne życie, obejrzeć militaria używane w Wielkim Księstwie Litewskim.
Miejscem oryginalnie nawiązującym do historii jest start- -up...