atrakcje

Otwarto Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej

2024-05-30

- Ten projekt to podsumowanie naszego narodowego dziedzictwa kulturowego – powiedziała podczas oficjalnej inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dodała – Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Jedną z głównych atrakcji OKA będzie całoroczna multimedialna i interaktywna wystawa poświęcona m.in. blisko 80-letniej historii Studia Filmów Rysunkowych, a także procesowi tworzenia animacji.

 

OKO2

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej rozpoczyna nowy rozdział w trwającej od prawie ośmiu dekad historii swojej działalności.

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, Karolina Lorenc, dyrektorka OKA, bielscy samorządowcy oraz przedstawiciele kultury, a także pracownicy Studia Filmów Rysunkowych i osoby zaangażowane w powstanie OKA. Centrum ma szansę stać się wyjątkową atrakcją nie tylko dla bielszczan, ale także turystów z całego świata.

- Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. To filmy z Bielska-Białej stanowiły – praktycznie do pojawienia się „Wiedźmina” – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata – powiedział na początku uroczystego otwarcia OKA dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel.

Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Niewątpliwie największą atrakcją nowego punktu na mapie Podbeskidzia jest interaktywna, multimedialna wystawa. Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy.

Będąc w OKU nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową Centrum. – Przywrócimy formułę kina studyjnego z własnym repertuarem, edukacją filmową, przeglądami oraz dyskusyjnym klubem filmowym. Informacje o pierwszym seansie już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej – poinformowała Karolina Lorenc, zastępca dyrektora Studia Filmów Rysunkowych ds. organizacyjnych i kulturalnych.

- OKO to miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością i przyszłością – podkreślił po uroczystym przecięciu wstęgi prezydent Jarosław Klimaszewski. – Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla całego miasta. Jestem przekonany, że Centrum stanie się wizytówką Bielska- Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie – dodał.

Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku, wykorzystując fundusze EOG, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała. – Wizyta w OKU i obecne wszędzie bajki, takie jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek” dostarczyły mi wiele emocji, które pamiętam z czasów dzieciństwa – powiedziała Marta Cienkowska, podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ta inwestycja powinna napawać nas wszystkich dumą. Dumą z dziedzictwa kulturowego Polski – dodała.

W Centrum OKO przez cały weekend na pierwszych zwiedzających czekały wyjątkowe atrakcje: premiera osadzonej w realiach OKA i Studia Filmów Rysunkowych książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach, kino plenerowe, gry terenowe, warsztaty filmowe, a także seans pilotażowego odcinka bajki „Bystre Oczko”, pierwszej od ośmiu lat serialowej produkcji bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

"Bystre Oczko" to podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około 6 minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową. Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji, seria odpowiada także dzieciom z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.

Już od poniedziałku OKO rozpoczyna normalną działalność i zaprasza całe rodziny – dzieci, rodziców, jak i dziadków. Każdy – mały czy duży – znajdzie tu coś dla siebie.

 

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail