europa

Imprezy w Czarnogórze

2024-07-09

Malownicze krajobrazy, przejrzyste wody Adriatyku i historia kraju stanowią idealne tło dla eventów, które przyciągają turystów z całego świata. Program artystyczny letniego sezonu w Czarnogórze wypełniony jest unikatowymi wydarzeniami.

 

Bokeljska noc 3 zrodlo TO Kotor

FOT: Duško Miljanić Fot: otwierające: Organizacja Turystyczna Kotor)

 

Słynąca z przepięknej przyrody, słonecznej pogody i urokliwych miast Czarnogóra to kierunek turystyczny, który można odkrywać przez cały rok. Najwięcej podróżnych przybywa tu jednak latem na międzynarodowe festiwale, lokalne koncerty i wydarzenia, które pozwalają zanurzyć się w dźwiękach muzyki oraz poznać okoliczne tradycje.

 

Poczuj rytm nadmorskich miast

Dla miłośników pięknych dźwięków i muzyki klasycznej obowiązkową pozycją jest Międzynarodowy Festiwal KotorArt, jeden z największych i najważniejszych festiwali w kraju i regionie. Rokrocznie gromadzi imponującą liczbę artystów z całego świata, którzy grają około 200 koncertów w różnych miejscach Zatoki Kotorskiej, w kościołach i lokalnych salach koncertowych. Wydarzenie rozpoczyna się 13 lipca i trwa do 14 sierpnia. Warto połączyć je ze zwiedzaniem Kotoru, który nie bez powodu wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO.


Zaledwie godzinę drogi samochodem od Kotoru mieści się Portonovi, dokąd można skierować się, by posłuchać orkiestry symfonicznej i przenieść w legendarne lata 80. 13 lipca na placu w marinie na turystów czeka niezwykła uczta serwowana przez 30 utalentowanych muzyków.


Odkryj morskie tradycje

Zatoka Kotorska słynie też z wydarzeń pielęgnujących miejscowe tradycje. Pierwsze z nich związane z powstaniem sztucznej wyspy Matki Bożej na Skale to Fašinada, której nazwa pochodzi od włoskiego słowa „fascia” oznaczającego wstążkę lub opaskę. Co roku, 22 lipca o zachodzie słońca mieszkańcy Czarnogóry wypływają z Perastu w ozdobionych kwiatami łodziach z pieśniami na ustach w kierunku wyspy Matki Bożej na Skale, by utworzyć krąg wokół niej i zrzucić kamienie, które ze sobą zabrali. To symboliczny akt, który przywołuje powstanie wyspy. Wśród załogantów znajdują się proboszcz i sami mężczyźni, potomkowie żeglarzy. Tradycja jest na tyle długa i wyjątkowa, że najprawdopodobniej wkrótce znajdzie swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W sierpniu natomiast rozpoczyna się Bokeljska Noc. Parada udekorowanych łodzi przemieszcza się z nabrzeża Muljan do Kapitanatu Portu w Kotorze, gdzie jury wybiera najpiękniejszą z nich. Celem wydarzenia jest podtrzymanie ponadczasowych tradycji życia na wybrzeżu, rybaków, żeglarzy i zwykłych obywateli, którzy mieszkali w Kotorze i pobliskich miejscowościach od Morinja i Kostanjicy po Stoliv. Uczestnicy eventu, oprócz przyozdobienia barek lub łodzi, mają za zadanie przekazać widzom określoną wiadomość.

 

Dobre miejsce dla każdego podróżnika

Tak jak różnorodne jest bogactwo krajobrazów w Czarnogórze, tak liczne są możliwości spędzenia czasu wolnego, które dostępne są na stronie: www.montenegro.travel/pl/poznaj-czarnogore/wydarzenia-w-czarnogorze. Do Podgoricy, stolicy Czarnogóry, można dostać się samolotem bezpośrednio z Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Krakowa lub ze względu na atrakcyjne trasy widokowe wybrać się w dłuższą podróż samochodem.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail