Litwa z nagrodą na ITB za ofertę uzdrowiskową

Na świecie rośnie popyt na turystykę zdrowotną, a najlepszym tego przykładem jest bałtycka perła – Litwa.

Kraj ten, znany z leczniczych wód mineralnych i terapii błotnych, otrzymał właśnie w Berlinie prestiżową nagrodę ITB Health Tourism Award 2025.

Litwa została doceniona za wyjątkową ofertę w zakresie turystyki medycznej i zdrowotnej, a także zrównoważony rozwój i udaną współpracę międzynarodową. Jedna z najważniejszych nagród w branży turystycznej trafiła do naszego północnego sąsiada podczas największej imprezy branży turystycznej – ITB w Berlinie.
– Litwa od lat stanowi europejskie centrum turystyki zdrowotnej.

Nagroda ITB Health Tourism Award 2025 po raz kolejny potwierdza, że nasz kraj nie tylko może konkurować z najbardziej znanymi europejskimi kurortami i centrami rehabilitacji, ale staje się jednym z globalnych liderów w segmencie zdrowia – powiedziała Olga Gončarova, dyrektor generalna Lithuania Travel, litewskiej narodowej agencji promocji turystyki.

Jak dodała, ta nagroda stanowi dla Litwy ważne wyróżnienie i strategiczną szansę przyciągnięcia jeszcze większej liczby zagranicznych turystów poszukujących najwyższej jakości usług zdrowotnych. Ma to również być szansa na dalszą ekspansję zagraniczną i przyciągnięcie międzynarodowych inwestycji.

Międzynarodowe wyróżnienia dla litewskiego sektora zdrowotnego to nie przypadek. Kraj ma bowiem wieloletnie tradycje w tej dziedzinie. O Druskiennikach, mieście położonym w południowej części kraju, po raz pierwszy wspominają dokumenty z 1794 r., kiedy król Polski i Litwy Stanisław August Poniatowski ogłosił je uzdrowiskiem. Przed pierwszą wojną światową miasto było znane nie tylko na Litwie, ale i za granicą. Z kolei Brisztany znane są jako najstarszy na Litwie kompleks wód leczniczych, działający od końca XIX wieku, jako ulubione uzdrowisko litewskiej szlachty. Ze swoich leczniczych źródeł znana jest także Połąga, a Onikszty, w północnej części kraju, to słynne centrum terapii błotnych.

Litwa ma długie tradycje w ziołolecznictwie, produktach pszczelich (w mitologii litewskiej pszczoły są uważane za wyjątkowe, wręcz święte stworzenia) oraz wykorzystaniu saun. Dla Litwinów sauny to sposób na oczyszczenie ciała, wzmocnienie odporności, ale też oczyszczenie duchowe.

Obecnie sektor turystyczny na Litwie łączy tradycję z innowacjami.

Większość litewskich sanatoriów i hoteli oferujących zabiegi zdrowotne może się pochwalić certyfikatem EuropeSpa med, ustanowionym w 2006 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Spa (ESPA). Certyfikat ten potwierdza jakość, przejrzystość i zrównoważony charakter świadczonych usług.

Ubiegłe lata były dla Litwy wyjątkowo udane. Na temat sektora turystyki zdrowotnej pisał m.in. magazyn „Forbes”, przedstawiając najważniejsze kurorty, sanatoria i centra SPA w kraju, w tym m.in. Wileńskie SPA. W 2024 r. Litwa była też gospodarzem prestiżowego kongresu ESPA, podczas którego liczne krajowe instytucje zebrały nagrody za innowacje.

Przewodnik „Lonely Planet” ogłosił Litwę drugim najlepszym kierunkiem roku 2025 na świecie i pierwszym w Europie. Przewodnik Michelin z kolei wyróżnił gwiazdkami cztery litewskie restauracje, jednej przyznał zieloną gwiazdkę, a czterem kolejnym nadał wyróżnienie Bib Gourmand. Z kolei sama stolica Litwy, Wilno, otrzymała tytuły European Christmas Capital 2025 oraz European Green Capital 2025.