Udany rok na niebie

Rok 2024 okazał się kolejnym, w którym pasażerski ruch lotniczy w Polsce rósł. Zdecydowana większość portów lotniczych może pochwalić się ruchem większym niż przed pandemią. Wzrosty zanotowano nie tylko w ruchu międzynarodowym, ale także krajowym.

Ubiegły rok był okresem znaczącego wzrostu ruchu pasażerskiego w Europie. Wyniki wielu portów lotniczych przerosły te z ostatniego roku przed pandemią – 2019. Jednak wzrost nie był równomierny i nadal niektóre lotniska nie osiągnęły poziomu z 2019 r. Na szczęście polskie porty lotnicze w znacznej większości należą do grupy tych, które osiągnęły bardzo dobre wyniki.

LEPIEJ NIŻ PRZED PANDEMIĄ
W 2024 r. polskie lotniska obsłużyły 59,2 mln pasażerów i było to o 13,3 proc. więcej niż w roku 2023. Wtedy z usług naszych portów lotniczych skorzystało 52,22 mln osób. W rzeczywistości obsłużonych było więcej, ponieważ dane prezentowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego obejmują ruch regularny i czarterowy, ale nie uwzględniają pasażerów tranzytowych i General Aviation.

Warto zauważyć, że względem roku 2022, który był czasem odbudowywania się po pandemii, wzrost liczby pasażerów w portach lotniczych wyniósł aż 44,4 proc. W stosunku do roku 2019, który był ostatnim pełnym przed pandemią, wzrost wyniósł ponad 21 proc. CZOŁÓWKA BEZ ZMIAN Jeśli chodzi o czołówkę, to nie ma tutaj zmian. Liderem pozostało Lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło 21,3 mln podróżnych. Na drugim miejscu, tak jak w poprzednich latach, było lotnisko Kraków-Balice, z którego usług skorzystało 11 mln osób. W ten sposób krakowski port lotniczy po raz pierwszy w swej historii przekroczył liczbę 10 mln pasażerów. Na trzecim stopniu podium znalazło się gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy, które obsłużyło 6,7 mln pasażerów. Na czwartym miejscu zaś z liczbą 6,4 mln podróżnych znalazło się lotnisko katowickie.

Porty w Gdańsku i Katowicach w ostatnich latach rozwijają się niemal w takim samym tempie. W ubiegłym roku zanotowały wzrost wynoszący odpowiednio 13,6 i 13,8 proc. Pierwsze cztery największe porty lotnicze w naszym kraju obsłużyły łącznie 45 397 395 osób, co stanowiło prawie 77 proc. całkowitego ruchu lotniczego w Polsce.

Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu, to najlepsze okazało się lotnisko Zielona Góra-Babimost, gdzie ruch wzrósł aż o 54,1 proc. Na drugim miejscu w tej kategorii z wynikiem 29,5 proc. znalazło się lotnisko Poznań-Ławica, na trzecim zaś łódzkie ze wzrostem o 20,8 proc.

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl