26 kwietnia Bursztynowa Komnata została udostępniona zwiedzającym! Pierwsi goście, którzy mieli okazję podziwiać replikę w Mamerkach, nie kryli pozytywnego zaskoczenia.

Muzeum w Mamerkach (pow. węgorzewski) otworzyło dla zwiedzających nowy pawilon wystawowy, w którym znajduje się wierna replika Bursztynowej Komnaty. W jej odtworzeniu pomogło użycie nowatorskiej technologii druku 3D.
Wśród pierwszych gości, którym pokazano tę niezwykłą realizację, byli poszukiwacze z Mamerek, którzy wcześniej uczestniczyli w akcjach mających na celu odnalezienie oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Wierna replika zrobiła na nich bardzo duże, pozytywne wrażenie. Do Mamerek został także zaproszony znany dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański, który kilka lat temu rozsławił to miejsce w programie dokumentalnym.
Nie potrzeba jednak specjalnego zaproszenia. Od 26 kwietnia Bursztynową Komnatę mogą zwiedzać wszyscy chętni, którzy odwiedzą muzeum w Mamerkach. W pomieszczeniu o wymiarach 10 m x 10 m i wysokości 8 m odtworzono ściany, sufit oraz podłogę, a pomogły w tym archiwalne zdjęcia.
Już od zakończenia II wojny światowej bunkry w Mamerkach są jedną z kilku lokalizacji wskazywanych jako możliwe miejsce ukrycia oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Niestety poszukiwania, które przeprowadzono w ostatnich latach nie rozstrzygnęły ostatecznie kwestii, gdzie ukryto skarb.
Przypomnijmy, że Bursztynowa Komnata to sala o wymiarach około 10 m x 10 m, która powstała na początku XVIII w. z inicjatywy króla Prus Fryderyka I Hohenzollerna. Miała zdobić jego gabinet w pałacu w Charlottenburgu. Za projektem miał stać architekt z Gdańska Andrzej Schlüster.
Syn Fryderyka I – Fryderyk Wilhelm I – podarował w 1716 r. Bursztynową Komnatę carycy Rosji Piotrowi Wielkiemu. W 1755 r. za sprawą carycy Elżbiety komnata trafiła do pałacu w Carskim Siole. W 1941 r. pałac został zrabowany przez Niemców, którzy przetransportowali Bursztynową Komnatę do zamku w Królewcu.
9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewieckie muzeum, jednak skarbu tam nie odnaleziono. Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, stwierdził po wojnie, że Bursztynowa Komnata została ukryta w Mamerkach, jednak i tam nie udało się jej odnaleźć.
Oryginalna komnata wciąż więc pozostaje ukryta i zapewne długo jeszcze będzie rozpalała wyobraźnię historyków. Już teraz jednak możemy wybrać się do Mamerek, by obejrzeć tę niezwykłą salę.