Według GlobalData, czołowej firmy zajmującej się danymi i analizami, w 2024 r. w sektorze podróży i turystyki na całym świecie ogłoszono łącznie 715 transakcji obejmujących fuzje i przejęcia (M&A), private equity i finansowanie venture, co stanowiło spadek rok do roku o 4,3 proc. (747 transakcji w 2023 r.).
– Aktywność transakcyjna w sektorze podróży i turystyki pozostała mieszana w różnych typach transakcji i regionach geograficznych. Podczas gdy transakcje private equity wykazały poprawę, a wolumen transakcji fuzji i przejęć pozostał w większości na tym samym poziomie, transakcje finansowania venture odnotowały dwucyfrowy spadek – skomentował wyniki Aurojyoti Bose, główny analityk w GlobalData. Poinformował, że Europa wykazała wzrost wolumenu transakcji, podczas gdy Ameryka Północna, Bliski Wschód i Afryka oraz Ameryka Południowa i Środkowa odnotowały dwucyfrowe spadki, a w regionie Azji i Pacyfiku w większości pozostał on na tym samym poziomie. Analiza bazy danych transakcji GlobalData wykazała, że liczba transakcji private equity wzrosła o 26,1 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., a wolumen transakcji fuzji i przejęć odnotował marginalny wzrost o 0,4 proc., podczas gdy liczba transakcji finansowania venture spadła o 22,3 proc. W Europie odnotowano wzrost wolumenu transakcji o 17 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., podczas gdy w Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w Ameryce Południowej i Środkowej spadł on odpowiednio o 26,7 proc., 27,8 proc. i 13,3 proc. w ciągu roku. Tymczasem w regionie Azji i Pacyfiku spadek był nieznaczny – o 1,7 proc.
– Trend na różnych kluczowych rynkach również nie różnił się i pozostał mieszanką, gdzie niektóre kraje odnotowały dwucyfrowy wzrost, a niektórymi dwucyfrowe spadki – dodaje główny analityk GlobalData. Na przykład w Wielkiej Brytanii, Indiach i Japonii odnotowano wzrost wolumenu transakcji odpowiednio o 10,8 proc., 36 proc. i 45,7 proc. w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., podczas gdy w USA, Chinach i Francji był spadek odpowiednio o 25,9 proc., 29,8 proc. i 26,9 proc. A na rynkach takich jak Korea Południowa i Australia wolumen transakcji pozostał niezmieniony.