W Polsce czysto lecz chłodno

Jeśli n a wakacje wybieracie pławienie się w morskiej wodzie, najlepsze miejsca znajdziecie na wybrzeżach Cypru, Słowenii, Grecji, Malty i Chorwacji – głosi raport Europejskiej Agencji Środowiska. 95 proc. kąpielisk spełnia minimalne wymagania, ale tylko 83 proc. spełnia bardziej rygorystyczne warunki „doskonałej jakości”.

rt-2014-06-08

Jednak są miejsca, gdzie wszystkie lub prawie wszystkie kąpieliska otrzymały oceną doskonałą. To Cypr i Słowenia (100 proc.), Malta (99 proc.), Chorwacja (95 proc.) i Grecja (93 proc.). Na drugim końcu skali, krajów o najwyższym odsetku kąpielisk o „niedostatecznej” jakości wody, znalazła się Estonia (6 proc.), Holandia (5 proc.), Belgia (4 proc.), Francja (3 proc.), Hiszpania (3 proc.) i Irlandia (3 proc.). Polskie kąpieliska nadmorskie to europejskie średniaki. Z 83 nadbałtyckich plaż nieco ponad trzy czwarte otrzymało status „doskonałe”, ale z drugiej strony żadna z pozostałych nie otrzymała oceny niezadowalającej. Na 122 kąpieliska nad rzekami i jeziorami status „doskonałe” otrzymało nieco ponad 60 proc. Opracowanie oparto na badaniach jakości wody europejskich kąpielisk, rzek i jezior, przeprowadzonych w 2013 r. i – jak wskazują autorzy – jest ono cenną wskazówką przy wyborze wakacyjnych destynacji. Coroczne sprawozdanie na temat jakości wody w kąpieliskach Europejskiej Agencji Środowiska (EEA ) zestawia dane na temat jakości wody w 22 tys. kąpielisk w UE, Szwajcarii i – w tym roku po raz pierwszy – w A lbanii. Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska, podkreślił że jakość wody w kąpieliskach europejskich uległa poprawie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, odkąd nie zanieczyszczamy już bezpośrednio europejskich wód tak dużą ilością ścieków. – Porównanie czystości wód to tylko jeden z aspektów, którymi kierują się polscy turyści, wybierając miejsca, w których chcą spędzić wakacje – tak Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet. pl komentuje raport Agencji. Szef marketingu największego polskiego multiagenta turystycznego zwraca uwagę, że oprócz większego odsetka czystych plaż ogromne znaczenie ma również temperatura wody w morzach na południu Europy i w Bałtyku. Nad polskim morzem w miesiącach wakacyjnych waha się ona od 17 st. Celsjusza (Kołobrzeg, Ustka) do 20 st. Celsjusza (Zatoka Pucka). Tymczasem woda w M orzu Śródziemnym ma w lecie temperaturę od 21-23 st. Celsjusza (okolice greckiej wyspy Lesbos) do 30-31 st. Celsjusza (turecka Alanya, Cypr). – Sezon kąpielowy, to jest czas gdy temperatura wody osiągnie lub przekroczy 18 st. Celsjusza, trwa nad Morzem Śródziemnym od czerwca do września, podczas gdy nad Bałtykiem… 13 dni – zauważa Damasiewicz.

Wydanie: 3/2014, AKTUALNOŚCI


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail