Turcja pomimo perturbacji społeczno-politycznych w ostatnich latach jest nastawiona na wzrost liczby turystów. Zwłaszcza obecny rok ma jej przynieść wysokie wskaźniki odwiedzin. Poza turystyką wakacyjną, powodem przyciągającym gości z zagranicy ma być bogaty program obchodów 20-lecia wpisania Troi na listę UNESCO.
Region Troi opisany w Iliadzie Homera nazywany jest Wzgórzem Hisarlık. Do 1871 r. był nieodkryty i pozostawał jedynie legendą, w którą mało kto wierzył. Dopiero wykopaliska prowadzone pod kierownictwem niemieckiego archeologa amatora Heinricha Schliemanna w dzisiejszych granicach województwa Çanakkale w Turcji potwierdziły, że to antyczne miasto istniało naprawdę i to przez ponad 3 tys. lat. Dowiedziono tym samym, że cywilizacje zamieszkujące Anatolię, region Morza Egejskiego oraz Bałkany spotykały się właśnie w Troi, co świadczy o tym, że była ona jednym z najbardziej liczących się miast antycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że w trakcie wykopalisk odkryto aż dziewięć różnych warstw zabudowań z różnych okresów. Najstarsze z nich mają pochodzić jeszcze sprzed wydarzeń opisanych w słynnym eposie. Kolejną ważną datą dla Turcji i tego miejsca jest rok 1998 r., w którym Troja, znajdująca się na terenie Çanakkale, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ruiny Troi zostały ustanowione Parkiem Narodowym, do którego co roku zmierza około pół miliona turystów w poszukiwaniu śladów legendarnego miasta i dowodów na istnienie mitologicznych bohaterów. Czeka tu na nich doskonale rozbudowana infrastruktura, ścieżki edukacyjne i trasy widokowe. Każda z dziewięciu warstw osadnictwa trojańskiego została dokładnie opisana, o czym można przeczytać na miejscu. Atrakcją i centralnym punktem zwiedzania jest replika konia trojańskiego, do którego wnętrza można wejść, a nawet po drabinach wspiąć się na jego grzbiet, skąd rozpościera się widok na całą antyczną okolicę.
Ważny jubileusz
W tym roku Turcja obchodzi 20. rocznicę wpisania Troi na listę światowego dziedzictwa UNESCO i z tej okazji rok 2018 Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji ogłosiło Rokiem Troi. Wiąże się to z organizowanymi w tym czasie wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, nie tylko w tym kraju, ale także poza jego granicami. Planowany jest m.in. spektakl Teatru Narodowego i Opery, mający na celu odtworzenie dramatycznych scen z wojny trojańskiej, Międzynarodowe Igrzyska Troja czy animacje 3D przedstawiające gościom wirtualne rekonstrukcje miasta. W tym roku planowane jest...