Lubelskie – magia dziejów i adrenalina

Współczesne województwo lubelskie obejmuje kilka głównych krain historycznych. Ziemia zatem bogata w wielowiekowe tradycje, fascynująca różnorodnością kultur i religii. Doskonały kandydat na świetny produkt turystyczny en Globe.

rt_2010_09-93.jpg
Zamek Lubelski

Z regionu Małopolski należą do niego prawie w całości ziemia lubelska i ziemia łukowska, a ponadto część ziemi stężyckiej i fragment ziemi radomskiej na lewym brzegu Wisły. Zagarnia również w swoje granice płd. skraj Podlasia, część ziemi chełmskiej, która należała do Rusi Czerwonej, oraz część Polesia. Od 1809 r. północna część obszaru między Wisłą a Bugiem znajdowała się w siedleckim regionie administracyjnym jako tzw. Podlasie. Lublin zabytkowy Największe miasto po wschodniej stronie Wisły i stolica województwa, jedno z najstarszych polskich miast. Nosi zaszczytny tytuł Pomnik Historii (a dokładnie przyznano go tutejszej starówce), jaki najcenniejszym zabytkom w Polsce nadaje Prezydent RP drogą specjalnego rozporządzenia na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ma 700 lat historii, podczas których schronienie znalazło tu wiele religii i kultur. Obiekty, które bezwzględnie powinny znaleźć się na szlaku zwiedzania, to:

rt_2010_09-58.jpg
Kazimierz Dolny


Brama Krakowska, architektoniczny symbol miasta, ulubione miejsce spotkań lublinian, grajków i przekupek z kwiatami. Leitmotive kartek i obrazków tutejszych malarzy ulicznych.

Baszta Gotycka, stojąca tuż obok Bramy Krakowskiej, z racji swojego kształtu zwana także Basztą Półokrągłą, to baszta w Lublinie zrekonstruowana w latach 80.
XX w. będąca, wraz z fragmentem murów obronnych, świadectwem gotyckich obwarowań staromiejskich.




Warto wiedzieć:

Zdjęcia do amerykańsko-niemieckiego filmu „Lektor” w reż. Stephena Daldry’ego z 2008 r., który otrzymał statuetkę Oscara dla najlepszej aktorki (Kate Winslet), kręcono m.in. w Muzeum na Majdanku. Miasto pojawia się też w kolejnych kryminałach Marcina Wrońskiego – ostatni, „Officium secretum. Pies pański” miał premierę 11 sierpnia br. W styczniu 2009 r. Wroński otrzymał honorowy tytuł BENE MERITUS TERRAE LUBLINENSI (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej).



Zamek lubelski w stylu neogotyckim. Drugi rozpoznawalny symbol miasta. Znajduje się tu słynna „Unia lubelska” Jana Matejki oraz drugi jego obraz, „Przyjęcie Żydów do Polski”. Inny turystyczny rarytas to freski bizantyjskie w XIV-w. kaplicy Świętej Trójcy, jedyna, oprócz ocalałego donżonu, pamiątka po tym, że zamek wzniesiono już w średniowieczu.

rt_2010_09-41.jpg
Fontanna na pl. Wolności w Lublinie


Trybunał Koronny – najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego, czyli szlacheckiego na Małopolskę i ziemie wschodnie. Obecnie mieści się tu Pałac Ślubów oraz Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego.


Lubelskie Podziemia – około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta. Została otwarta 1 czerwca 2006 r. Korytarze i 14 sal rozłożone są na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów. Powstała w wyniku połączenia części z licznych staromiejskich piwnic. Ich historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Miasto było wtedy jednym ze znaczniejszych centrów handlowych w Polsce, w którym odbywały się jarmarki słynne w całej ówczesnej Europie. Lubelskie piwnice...

Wydanie: 5/2010, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail