I Kongres pilotów i przewodników

Blisko stu uczestników, pięć prezentacji, 16 warsztatów doskonalących kompetencje zawodowe i wspólna integracja podczas uroczystej kolacji – tak wyglądał pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa, który odbył się 15-16 października w Nadarzynie k/Warszawy.

pws-2016-11a-39

Po raz pierwszy polscy piloci i przewodnicy mogli się spotkać z przedstawicielami dwóch międzynarodowych federacji zrzeszających przewodników turystycznych. Do Polski, na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki, przyjechała Ivana Curuvija z World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) i Efi Kalampoukidou z European Federation of Tourist Guide Associations (FEG). Panie zaprezentowały działalność federacji, które reprezentują. Aktualnie Polska nie ma swojej reprezentacji w strukturach WFTGA (o przyjęcie stara się Polskie Stowarzyszenie Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides), z kolei kilka miesięcy temu do FEG została przyjęta Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich z Krakowa. Główną prezentacją była ta dotycząca sytuacji pilotów i przewodników po deregulacji zawodów. Zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1145 osób (pilotów, przewodników, przedstawicieli biur podróży) prezentująca skutki „uwolnienia” zawodu pilota i przewodnika. Ostatnia prezentacja przybliżyła uczestnikom kongresu ideę programu uczenia się przez całe życie i potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Jest to inicjatywna Unii Europejskiej, dzięki której będzie można potwierdzać swoje kwalifikacje. Ważne jest jednak to, iż takie potwierdzenie kwalifikacji będzie nieobowiązkowe, zatem nie jest to działanie prowadzące do przywrócenia regulacji zawodów. Ujednolicenie sposobu weryfikowania kwalifikacji zawodowych ma być pomocne dla pracodawców z całej Unii Europejskiej, bowiem dzięki dokładnemu opisowi kwalifikacji i sposobu jej walidacji będą wiedzieć, jaką wiedzą i umiejętnościami dysponuje kandydat. Zintegrowany System Kwalifikacji ma potwierdzać jakość, a nie pozwalać czy zabraniać wykonywać dany zawód. Po części oficjalnej uczestnicy Kongresu mieli możliwość wziąć udział w warsztatach tematycznych prowadzonych przez trenerów Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides oraz trenerów umiejętności psychologicznych. Odbyły się następujące warsztaty: Mów tak, aby ludzie słuchali – sposób budowania komentarza pilocko-przewodnickiego, Pilot Incentive Travel w obliczu wyzwania obsługi klienta korporacyjnego, Współczesna turystyka miejsca – w jaki sposób znajdować nowe tematy w przestrzeni miejskiej i przekazywać je turystom?, Żyrafy i szakale na wycieczkach, Proces grupowy w grupie turystycznej, Jadę na Bałkany.




 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail