Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 Duże media, walcząc z rządem, przy okazji szkodzą turystyce

Nie tylko twarde dane ekonomiczne, ale także ogólna atmosfera polityczna ma wpływ na obroty branży turystycznej – dowodzi ekspert i współwłaściciel firmy TravelData.

rt 2017 05ay 30

 

  Koniunktura w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej zależy od wielu czynników wpływających na zmiany popytu na produkty, z których najważniejsze są imprezy lotnicze, odpowiadające za ponad 85 proc. klientów i 92 proc. obrotów. Przedstawiając rzecz w uproszczeniu, zasadniczym czynnikiem wpływającym na poziom popytu w turystyce wyjazdowej jest dynamika wzrostu dochodów realnych gospodarstw domowych, a ważnymi czynnikami dodatkowymi o wpływie modyfikującym są zmiany poziomu obaw przed terroryzmem oraz optymizmu konsumenckiego. Kwestia wpływu dynamiki wzrostu dochodów realnych, która była już przytaczana w wielu materiałach, jest podstawowym składnikiem modeli prognozujących zmiany popytu w tej branży. Są one dość uniwersalne i mało zależne od danego kraju, jednakże sytuacja Polski nie jest w tym względzie klasyczna, mamy bowiem do czynienia z nietypowym elementem, jakim jest program Rodzina 500+. Generuje on zmiany dochodów równolegle do zmian dochodów z pracy najemnej, tak więc oba te elementy w swoim wpływie na koniunkturę w turystyce niejako się sumują. 

Terroryzm – wpływ istotny, ale nie decydujący

Pierwszym ważnym czynnikiem są zmiany poziomu obaw przed terroryzmem, korygujące przebieg koniunktury wynikający z kryterium dochodowego na plus lub na minus w zależności od tego, czy obawy te maleją (jak to jest obecnie), czy mają charakter narastający, jak np. w ostatnim kwartale 2015 r. oraz pierwszych miesiącach 2016 r. Siła oddziaływania zjawiska terroryzmu na ogólną koniunkturę w turystyce bywa często przeszacowana, jeśli nie występuje on w zbyt wielu miejscach jednocześnie. Wywiera on natomiast znaczny wpływ na geografię wyjazdów, co jednakże wcale nie musi oznaczać ani zbytniego spadku liczby turystów, ani pogorszenia się kondycji finansowej organizatorów. Dowodem na to może być sytuacja lidera naszego rynku turystycznego, czyli biura Itaka, które korzystając z dużej dywersyfikacji obsługiwanych kierunków, z dużym sukcesem przesunęło w sezonie 2016 ciężar wyjazdów swoich klientów z Turcji i Egiptu (gdzie Itaka była liderem) do innych, bezpieczniejszych regionów. Sukces w tym...Andrzej Betlej. Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 5/2017, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2017 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne