Segment podróży służbowych wykazuje się, zdaniem ekspertów, dużym potencjałem wzrostu. W miarę jak coraz więcej krajów staje się ośrodkami międzynarodowego biznesu, rośnie liczba podróżujących służbowo. To powoduje, że branża turystyczna musi dostosować swoje praktyki i ofertę do potrzeb tej coraz liczniejszej grupy podróżnych.
Niedawne badania przeprowadzone przez stowarzyszenie Global Business Travel Association pokazały wielkość przychodów z podróży służbowych w skali międzynarodowej w tym roku. Wynoszą one prawie 1 bilion dolarów. Ponieważ koniunktura gospodarcza wciąż jest dobra, przełoży się to na wzrost popytu na podróże służbowe, a co za tym idzie również na wzrost przychodów przez nie generowanych.
Umiarkowany optymizm
Nad perspektywami tego rynku pochylili się autorzy raportu Global Business Travel Forecast 2018 from American Express Global Business Travel (GBT). Ich zdaniem wzrost będzie widoczny we wszystkich regionach świata, ale szczególnie silny będzie w Azji, gdzie Chiny i Indie w ubiegłym roku walczyły o tytuł najszybciej rozwijającej się wielkiej gospodarki. Również kraje strefy euro powinny odnotować znaczące wzrosty. Ten optymizm jest jednak łagodzony przez utrzymujące się obawy o ceny ropy naftowej, zagrożenie bezpieczeństwa, politykę protekcjonistyczną i dalszą niestabilność polityczną na całym świecie.
Linie lotnicze zwiększą przychody
Popyt na podróże lotnicze gwałtownie rośnie, a ceny biletów mają wzrosnąć w każdym regionie świata. Będzie się tak działo pomimo nadwyżki zdolności przewozowych na niektórych trasach, agresywnej ekspansji niskokosztowych przewoźników. Oczekuje się jednak, że linie lotnicze będą nadal generować przychody, m.in. dzięki wykorzystaniu przychodów dodatkowych, które w 2017 r. dały przewoźnikom 82,2 mld dol. przychodu. Inne główne trendy na rynku lotniczych podróży służbowych w 2018 r. dotyczą korzystania z taryf uwolnionych przez największych przewoźników, aby...