Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


 Praga świętuje 100. rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji

2018-10-24

Przez cały bieżący rok odbywają się uroczystości, wystawy, koncerty i wydarzenia społeczno‑kulturalne, których kulminacja będzie miała miejsce 28 października. Zapraszamy na wyjątkowe obchody.

Praga

Galeria Narodowa w Pradze przygotowała z okazji rocznicy powstania Czechosłowacji kilka nowych ekspozycji, które zajęły całe dwa piętra Pałacu Targowego. Ekspozycja główna, nosząca nazwę „1918–1938: Pierwsza Republika” poświęcona jest sztuce z okresu od powstania Czechosłowacji do 1938 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty nie tylko z zakresu sztuk plastycznych, lecz także innych dziedzin kultury okresu dwudziestolecia Pierwszej Republiki, np. książki i przykłady designu czy grafiki użytkowej.

W Narodowym Muzeum Techniki można zobaczyć wystawę Made in Czechoslovakia (19.10.2018–30.06.2019), która prezentuje rozwój techniki i przemysłu w Czechosłowacji oraz wyjątkowe produkty, które zawojowały świat.

27 października na budynku Muzeum Narodowego na Placu Wacława będzie miała miejsce tematyczna projekcja videomappingu, a na trzech scenach na Placu Wacława, Rynku Starego Miasta i na placu Náměstí Republiky odbędą się różne koncerty. Dekoracje i aktorzy na ulicach w wielu miejscach Pragi przybliżą nam atmosferę Pierwszej Republiki. Dla miłośników muzyki klasycznej 27 października w Teatrze Narodowym zostanie wystawiona historyczna opera Libuše o mitycznej czeskiej księżnej i początkach czeskiego państwa. Na życzenie kompozytora tej opery, Bedřicha Smetany, dzieło to jest wystawiane wyłącznie przy wyjątkowych okazjach i jubileuszach. W praskim Rudolfinum 28 października o godzinie 16.00 rozbrzmi specjalny koncert Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia z okazji 100. rocznicy powstania Republiki.

Z okazji święta państwowego 28 października już tradycyjnie otwartych będzie dla zwiedzających wiele ciekawych miejsc, budynków państwowych i zabytków. Będzie można zwiedzić na przykład Miejski Dom Reprezentacyjny (czes. Obecní dům) na placu Náměstí Republiky, sale reprezentacyjne budynku Sejmu (Pałace Thunovský, Šternberský oraz Smiřický) i Senatu (Pałace Valdštejnský i Kolovratský) Parlamentu Republiki Czeskiej czy Tyršův dům w dzielnicy Malá Strana.

Świętować będziemy nie tylko w Pradze. Na przykład w zachodnich Czechach, w Pilznie, odbędą się wycieczki po mieście w stylu Pierwszej Republiki i będzie można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. W miejskim ratuszu będzie można zobaczyć oryginalny rękopis czeskiego hymnu państwowego. Przez miasto przejdzie korowód z lampionami, a kulminacją obchodów będzie pokaz sztucznych ogni w kolorach narodowych.

Setną rocznicę będzie obchodzić również morawskie Brno. Muzeum Miasta Brna na zamku Špilberk organizuje dużą wystawę o nazwie „Rok 1918 – Co nam wojna przyniosła, a co zabrała”.W brneńskim Centrum Wystawowym (czes. Výstaviště) do końca roku można zobaczyć 9 z 20 obrazów słynnego cyklu „Słowiańska Epopeja” autorstwa malarza Alfonsa Muchy.

Miasto Zlín na Wschodnich Morawach zawdzięcza swój rozkwit w pierwszej połowie XX wieku Tomaszowi Bacie, założycielowi znanej na całym świecie firmy obuwniczej Baťa. Muzeum Południowych Moraw (czes. Muzeum jihovýchodní Moravy) w Zlínie w ramach obchodów otwiera stałą ekspozycję poświęconą historii firmy Baťa, jej działalności i wszystkim, których zainspirowała tamtejsza przedsiębiorczość.

Dokładnie w dniu 100. rocznicy powstania Czechosłowacji orkiestra Filharmonii Czeskiej wystąpi w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Trzy dni wcześniej muzycy zagrają także w Londynie,gdzie wystąpią w ramach uroczystości Czeskiego Tygodnia.

Jednym z uroczystych wydarzeń z okazji 100. rocznicy powstania niepodległej Czechosłowacji jest galowa defilada wojskowa, która przejdzie ulicą Evropská třída w Pradze 6. 28 października o godzinie 14.00 zaprezentuje się niemal 2 000 żołnierzy Wojska Republiki Czeskiej i pokazanych zostanie 200 przykładów sprzętu wojskowego. Oprócz tego nowoczesnego sprzętu będzie można zobaczyć także historyczne eksponaty kolekcjonowane od 1918 roku, które zostaną zgromadzone na terenie parku Letenská pláň.


Polecamy

Polecamy także:

Ruszyły zgłoszenia do konkursu EDEN
Od 17. kwietnia obiekty i miejsca, które swoją ofertę opierają na turystyce medycznej, uzdrowiskowej lub SPA i Wellness mogą zgłaszać się do konkursu EDEN na...

CPK - start konsultacji branżowych
Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. Podczas inauguracyjnego spotkania, w którym wzięło...

Port Lotniczy Wrocław - świetny pierwszy kwartał
W pierwszym kwartale 2019 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył blisko 700 tys. pasażerów. To o 14,2% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najbardziej...

Polskie all inclusive nie tylko w hotelach
Polacy mają coraz wyższe oczekiwania dotyczące warunków wypoczynku. W ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się hotele o wysokim standardzie, a ponad...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności