Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Ruszył GIVT INDEX – wskaźnik zakłóceń w ruchu lotniczym

2018-10-29

Ruszył GIVT Index, wskaźnik poziomu zakłóceń ruchu lotniczego w Polsce i na wybranych krajowych lotniskach oraz rynkach zagranicznych. Indeks będzie ogłaszany w cyklu miesięcznym przez platformę technologiczną GIVT, pomagającą pasażerom linii lotniczych w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone, czyli opóźnione lub odwołane loty, a także za odmowę wejścia na pokład.

 

givt

Jak działa GIVT Index i co pokazuje?

Indeks jest obliczany na podstawie dostępnych danych wewnętrznych oraz źródeł zewnętrznych, m.in. OAG jako udział opóźnionych ponad 3 godziny i odwołanych lotów rejsowych startujących z danego kraju, regionu lub lotniska (indeks wynoszący 10 oznacza 1% zakłóconych lotów).W zielonej ramce podajemy  zmianę udziału zakłóconych lotów w danym miesiącu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

GIVT Index obrazuje skalę problemów z jakimi nieustannie mierzą się pasażerowie linii lotniczych. Nie jest to tylko kwestia wygody podróżowania, ale także należnych im pieniędzy, ponieważ we wszystkich przypadkach określanych przez GIVT Index pasażerom przysługują m.in. odszkodowania finansowe. – W samej Polsce rocznie uprawnionych do takiej rekompensaty jest około miliona, a w Unii Europejskiej aż około 25 milionów osób. Zakładając, że wszyscy poszkodowani zgłosiliby się po należne im pieniądze, kwota odszkodowań wyniosłaby w skali roku 186 milionów euro dla pasażerów w Polsce oraz aż 5 miliardów euro dla pasażerów w Europie – wylicza Paulina Krogulec, Head of Airline Relations w GIVT.

 

Polska i „wielka siódemka”

Wskaźnikiem bazowym będzie GIVT Index dla Polski, obejmujący wszystkie porty lotnicze w kraju. Dodatkowo omawiane będą również indeksy „wielkiej siódemki”, czyli największych polskich lotnisk: Warszawy (Lotnisko Chopina i Modlin), Krakowa, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Poznania.

Wrześniowy GIVT Index dla Polski – spokojniej po wakacjach

Wynoszący 8,8 punktu procentowego wskaźnik oznacza, w porównaniu z danymi za sierpień i lipiec, wyraźny spadek zakłóceń lotów pod polskim niebem. „W lipcu i sierpniu polskie lotniska obsłużyły po 5 milionów pasażerów. W tym czasie mieliśmy do czynienia z zawirowaniami wynikającymi nie tylko z zagęszczenia siatki lotów przez wakacyjne czartery, ale też m.in. z kłopotów technicznych narodowego przewoźnika” – komentuje Paulina Krogulec. Rok wcześniej, we wrześniu 2017 roku, wskaźnik opóźnionych o ponad 3 godziny lub odwołanych lotów wynosił o niemal 2 punkty procentowe więcej – aktualny wynik jest więc tym bardziej wart odnotowania, ponieważ we wrześniu bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły 4,3 miliona osób, a to jest prawie o 20 proc. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 Wrzesień na największych polskich lotniskach

Największe kłopoty z punktualnością miały we wrześniu lotniska we Wrocławiu (GIVT Index 13,68) i Krakowie (12,28), podczas gdy pozostałe z „wielkiej siódemki” odnotowały wyniki poniżej 10. W czołówce znalazły się Modlin (3,87), Katowice-Pyrzowice (5,81) i Gdańsk-Rębiechowo (7,1).

 

Lotnisko

GIVT index sierpień

2018

GIVT index wrzesień 2018

zmiana

Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika

16,8

13,68

- 3,12

Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

15,67

12,28

- 3,39

Lotnisko Chopina w Warszawie

16,29

9,26

- 6,33

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

10,94

7,62

- 3,32

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

14,07

7,1

- 6,97

Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

9,96

5,81

- 4,15

Port Lotniczy Warszawa - Modlin

10,94

3,87

- 7,07

 

Modlin, który obsługuje ok. 3,5 mln pasażerów rocznie, regularnie notuje lepsze wyniki punktualności odprawionych lotów niż lotnisko na Okęciu, z którego w tym samym czasie korzysta jednak ponad 5 razy więcej podróżnych, to jest ok. 20 mln osób. Tak było też we wrześniu – GIVT Index dla Modlina wyniósł 3,87, a dla lotniska Chopina – 9,26. „Mamy do czynienia z bardzo wyraźną tendencją zniżkową – jeszcze w sierpniu dla Modlina indeks wskazywał 10,94, a dla lotniska na Okęciu – 16,29. Wynika to m.in. z zakończenia sezonu wakacyjnego. Wzrostu indeksu na Okęciu możemy spodziewać się w październiku, jeśli dojdzie do skutku strajk pracowników PLL LOT” – mówi Paulina Krogulec.

Wrześniowy GIVT Index dla Krakowa to 12,28. „Lotnisko w Balicach odnotowało spadek zakłóceń lotów w stosunku do sierpnia, kiedy wyniósł on tam 15,67 i wyraźny spadek w stosunku do lipca, kiedy indeks wskazywał 19,42. Ale już w porównaniu do września ubiegłego roku, kiedy wskaźnik wyniósł 8,04, widać, że sytuacja w Krakowie powinna się jeszcze polepszyć” – powiedziała Paulina Krogulec.

 GIVT Index dla gdańskiego lotnisko we wrześniu to 7,1, tym wynikiem dwukrotnie poprawiło ono swój wskaźnik w stosunku do sierpnia (wtedy wyniósł 14,07). Zasadniczy wpływ na sierpniowy wynik gdańskiego lotniska miały opóźnienia i odwołane loty tanich linii, których pracownicy wówczas strajkowali – we wrześniu płynność ruchu uległa tam wyraźnej poprawie.

Również Katowice odnotowały we wrześniu dwukrotny spadek indeksu w stosunku do poprzedniego miesiąca – 5,81 wobec sierpniowego 9,96. „W okresie wakacyjnym lotnisko w Pyrzowicach było liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród polskich portów regionalnych. W sierpniu skorzystało z niego niemal 700 tysięcy podróżnych, we wrześniu liczba ta spadła aż o 100 tysięcy osób” – przypomniała Paulina Krogulec.

Wrześniowy GIVT Index dla Wrocławia to 13,7, co w porównaniu z sierpniowym 16,8 oznacza niewielką poprawę w skali miesiąc do miesiąca. Jest za to znacznie lepiej w porównaniu do lipca, kiedy indeks pokazał wynik 27,4. „Od dwóch lat wrocławskie lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie, więc nieco wyższy wskaźnik opóźnionych lub odwołanych lotów będzie się zapewne utrzymywał tam również w najbliższej przyszłości” – dodaje ekspertka GIVT.

Poznańskie lotnisko odnotowało we wrześniu wskaźnik na poziomie 7,62, poprawiając wynik w stosunku do sierpnia o 3,3 punktu procentowego i o niemal 12 p. p. w stosunku do lipca. „Mimo pewnych opóźnień spowodowanych trudnymi warunkami atmosferycznymi na początku września, w wyniku których ruch lotniczy został przekierowany do Wrocławia, lotnisku na Ławicy udało się zwiększyć płynność ruchu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tegoroczny wynik za wrzesień był dla Poznania także nieco lepszy niż dla tego samego okresu w ubiegłym roku” – powiedziała Paulina Krogulec.


Aktualności

Polecamy także:

Loty prawie jak na Księżyc
Z okazji zbliżającej się 50. rocznicy tego wydarzenia, KAYAK.pl przygotował listę miejsc, w których można podziwiać księżycowe krajobrazy (na naszej planecie)...

Polscy turyści coraz liczniejsi w Wilnie
Liczba polskich turystów odwiedzających Wilno w 2018 r. wzrosła o 12%, w stosunku do lat ubiegłych.   Niemal 100 tysięcy Polaków zawitało nad Wilię, by...

Chatbot doradzi w wyborze wakacji
Najpierw kilka pytań na Messengerze: Grecja, Chorwacja czy może inny kierunek? All inclusive czy tylko śniadania? Hotel z najwyższej półki czy może skromniej? I...

GUS o polskiej turystyce
Jak co roku Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące polskiej turystyki. Wynika z nich, że rok 2018 był dla turystyki bardzo udany. Zarówno sami...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności