Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 Plaże we włoskim Bibione bez palaczy

2019-02-14

Bibione od lata 2019 r. będzie pierwszą włoską plażą, która zaoferuje swoim gościom tylko czyste morskie powietrze, w zupełności wolne od dymu.

Bibione Beach

Po wielu doświadczeniach i różnych inicjatywach podejmowanych w ostatnich latach, w szczególności takich jak projekt “Respira il mare” (Oddychaj morzem), miejscowość kąpieliskowa, jedna z wiodących włoskich miejscowości turystycznych, jeśli chodzi o liczbę turystów, w dalszym ciągu kontynuuje nowoczesną działalność turystyczną, w szacunku dla zdrowia i środowiska. Więc od kolejnego sezonu palenie zostanie zabronione wzdłuż ośmiokilometrowej plaży w Bibione, według zasad, które do końca maja zostaną ustalone przez zarząd gminy, za pomocą specjalnego rozporządzenia i kampanii informacyjnej.

- Zamiast zakazu, chcemy dać szansę osobom, które wybiorą spędzenie wakacji u nas, na oddychanie czystym morskim powietrzem, bez konieczności tolerowania zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla zdrowia. - wyjaśnia Pasqualino Codognotto, burmistrz San Michele al Tagliamento-Bibione - Inicjatywa została poparta również przez wszystkich naszych operatorów turystycznych i pozwoliła zaklasyfikować Bibione jako miejscowość o wysokiej jakości pod względem środowiska i zdrowia.

W definicji sposobu zastosowania zakazu palenia, projekt przewiduje rozmieszczenie specjalnie wyposażonych i ogrodzonych placów, wewnątrz których będzie można palić. Wszystkie place zostaną zrealizowane z zastosowaniem drewna pochodzącego z ‘Filiera Solidale’, projektu, który powstał z inicjatywy Pefc Italia w wyniku powodzi, mającej miejsce w październiku zeszłego roku, która zniszczyła lasy alpejskie w północnowschodnich Włoszech. Na dużej plaży w Bibione znajdą się również wygodne i zacienione miejsca dla osób, które nie chcą zrezygnować z papierosa. Będzie można palić również w kioskach plażowych.

Tym nowym i decydującym krokiem Bibione realizuje swój plan zapoczątkowany osiem lat temu poprzez pierwsze projekty ograniczenia palenia na plaży. Już od 2011 r. włoska miejscowość kąpieliskowa otwarła jako pierwsza drogę do 'morza bez dymu’, wprowadzając zakaz palenia wzdłuż linii brzegowej (czyli od pierwszego rzędu parasoli do wody). Odważny wybór, poparty przez samych turystów, którzy poproszeni o opinię na temat zakazu palenia pokazali, że doceniają inicjatywę: na 2.293 osoby biorące udział w badaniu, 1.729 poparło zakaz (1.145 było bezwzględnie za zakazem i 584 za zakazem, pod warunkiem, że będą przewidziane miejsca dla palących), natomiast nie poparły zakazu tylko 564 osoby. Poprzez projekt “Respira il mare” Bibione opracowało w ciągu tych lat wiele kampanii informacyjnych i uwrażliwiających za pośrednictwem mediów międzynarodowych na ryzyko biernego palenia i znaczenie ochrony przed niedopałkami papierosów zielonego dziedzictwa oraz istot żywych na plaży i w lagunie. Aby dać przykład wpływu, jaki może mieć palenie na plaży wystarczy pomyśleć, że w Bibione zakaz palenia wzdłuż linii brzegowej pozwolił na zebranie, pomiędzy 2014 i 2018 r. aż 550 tysięcy niedopałków, które w przeciwnym wypadku dostałyby się do morza lub do piasku. Warto przypomnieć, że ze względu ma rodzaj plastiku, z którego składają się filtry, dekompozycja papierosów może trwać więcej niż 10 lat.

Poza tym, że Bibione otrzymało 23 Błękitne Flagi za jakość środowiska i usługi na plaży oraz Zieloną Flagę jako plaża na miarę dziecka, miejscowość uzyskała również międzynarodową rejestrację EMAS za ochronę środowiska oraz certyfikat ISO 14001.

 


Aktualności

Polecamy także:

TikTok pierwszy raz promuje kraj
Dzięki współpracy z ByteDance Ministerstwo Turystyki Indonezji chce zwiększyć popularność swojego kraju wśród turystów. Po raz pierwszy jedna z...

Wizz Air - 15. urodziny i 200 mln. pasażerów
Pierwszy lot Wizz Air odbył się 19 maja 2004 roku z Katowic do Londynu Luton. Od tego czasu linia rozbudowała swoją flotę do 112 samolotów Airbus, włącznie z...

Walne zgromadzenie ECTAA 2019 w Łodzi
W Łodzi 3 i 4 czerwca odbędzie się półroczne zgromadzenie członków Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ang. European Travel...

Grecos uruchamia czartery z Modlina
Grecos wprowadził do oferty wakacje z wylotem z portu lotniczego Warszawa-Modlin. To 10. lotnisko, z którego w tym sezonie będą latać samoloty z klientami...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności