Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Wielkanoc 2019 – chętniej poza domem i taniej niż majówka

2019-04-09

W biurach podróży spory wzrost rezerwacji na Wielkanoc mimo faktu, że święta wypadają w tym roku na tydzień przed majówką. Powód? Najpopularniejsze kraje można w Wielkanoc odwiedzić płacąc mniej o 300 – 400 zł w porównaniu z majowym weekendem.

france 2576938 960 720W zeszłym roku równo miesiąc dzielił Święta Wielkanocne od długiego majowego weekendu. W tym roku jest to nieco ponad tydzień. A mimo to na ok. 3 tygodnie przed świętami rezerwacje były wyższe o grubo ponad 30 proc. w porównaniu z podobnym okresem w ubiegłym roku.

Skąd taki wzrost pomimo niewielkiego odstępu czasu do majówki, będącej po wakacjach i feriach szkolnych trzecim szczytem turystycznego sezonu w roku? Wieloletnim trendem, obserwowanym w branży, jest rosnący nawyk podróżowania w święta, który utrwala się w polskim społeczeństwie, co widać po systematycznych wzrostach wyjazdów z biurami podróży na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Cena przyśpiesza wyjazdy

Ale w tym roku skala wzrostu, którą pokazują statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl, jest mimo wszystko zaskakująca. Jednak dla wielu turystów wabikiem mogą być atrakcyjne ceny w porównaniu z majowym weekendem.

Turcja, najbardziej popularny kierunek rezerwowany zarówno na Wielkanoc jak i majówkę, w tym pierwszym terminie kosztuje realnie turystów średnio niecałe 2000 zł na osobę. Wyjazd na majówkę do Turcji to koszt niemal 2400 zł na osobę (według rezerwacji z początku marca).

Wielkanoc w Grecji jest tańsza od majówki również o 400 zł (1950 zł wobec 2350 zł). Święta w Egipcie kosztują turystów o 300 zł mniej niż wypoczynek w tym kraju podczas długiego majowego weekendu (2350 wobec 2650 zł) zaś na Cyprze w Wielkanoc wypocząć można aż o 700 zł taniej niż w maju (2100 zł wobec 2800 zł). Najmniejsze dysproporcje dotyczą Malty (200 zł mniej, tj. ok. 1700 zł wobec 1900 na majówkę) i Włoch (100 zł, tj. 1100 zł wobec 1200 zł na majówkę)

Turcja liderem wielkanocnych wypraw

Na czele najbardziej popularnych kierunków Turcja zmieniła Egipt, zeszłorocznego lidera wyjazdów wielkanocnych. Z pierwszej piątki najbardziej popularnych kierunków na Wielkanoc niemal połowa turystów pojedzie do krajów muzułmańskich.

Jeszcze w 2017 niekwestionowanym liderem wielkanocnych wyjazdów była Hiszpania (34 proc.) a Wyspy Kanaryjskie, gdzie wybierała się zdecydowana większość turystów, nazywano polskimi Wyspami Wielkanocnymi. Z kolei tegoroczny lider – Turcja, cieszył się wówczas raptem 3,5 proc. frekwencją.

Ta zmiana preferencji to fragment szerszej tendencji powrotu turystów do krajów arabskich i Turcji, na co zwracaliśmy uwagę w naszym Raporcie Podróżnika, analizującym ruch turystyczny w zeszłym roku.

Wyjątkowy komfort wypoczynku

Wielkanoc zapowiada się na tańszą od zeszłorocznej o ok 250 zł natomiast komfort wypoczynku jest wyjątkowy. Niemal 50 proc turystów spędzi święta w hotelach 5* a ponad 1/3 w hotelach 4*. – Te proporcje mogą się zmienić, do Wielkanocy jest jeszcze trochę czasu, wiadomo również, że klienci szukają przede wszystkim dobrych hoteli i te rezerwowane są z wyprzedzeniem.

Ile za Święta Wielkanocne z biurem podróży

Zakładając, że na takim wyjeździe chcemy cieszyć się kontaktem z bliskimi i odkrywaniem nowych miejsc a nie kłopotaniem się o posiłki, oferty 6 – 7 dniowych pobytów z przelotem i wyżywieniem HB – AI w hotelach 3-4* to koszt:

  • od ok. 1500 – 1600 zł kosztuje Wielkanoc na Cyprze (Larnaka), w Grecji (Korfu), Hiszpanii (Costa Brava), Turcji (Riwiera),
  • od ok. 2100 – 2200 zł kosztuje Wielkanoc na Malcie i w Maroku

 Jeśli zdecydujemy się na ofertę z własnym dojazdem, obejmującą wyżywienie HB -AI:

  • od ok. 500 – 600 zł kosztuje Wielkanoc w Chorwacji, Czechach (Karkonosze, Rudawy), Hiszpanii (Majorka, Costa Dorada), Grecji (Kreta, riwiera Olimpijska)
  • od ok. 800 – 900 zł kosztuje Wielkanoc w Polsce (Warmia, Pomorze Zachodnie), Słowacji (Poprad), na Węgrzech, w Czarnogórze, Włoszech (Kalabria, Riwiera Adriatycka, Kampania, Toskania, Jezioro Garda,) i w Niemczech (Bawaria).

 

 


Polecamy

Polecamy także:

Konkurs EDEN rozstrzygnięty. Zwycięzcą jest…
Gołdap Mazurski Zdrój została zwycięzcą tegorocznego konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne” w kategorii turystyka zdrowotna i wellness....

Wakacje Polaków według Mondial Assistance
W tym roku na letni urlop wybiera się 65 proc. Polaków. Połowa z nich zostanie w kraju, a druga połowa wyjedzie za granicę. W czołówce najpopularniejszych...

KLM pracuje nad samolotem przyszłości
Holenderskie Linie KLM i Politechnika w Delft rozpoczęły prace nad nowym, paliwooszczędnym modelem samolotu przyszłości. Model pokazowy zostanie zaprezentowany w...

Co trzeci Polak na urlopie za granicą nie ma ubezpieczenia
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Przy planowaniu zagranicznych wyjazdów warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu zdrowotnym i finansowym. Z raportu...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności