Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Autokary. Rośnie flota na drogach

Rynek nowych autokarów i autobusów w Unii Europejskiej w ubiegłym roku urósł nieznacznie. Jednak w naszym regionie zanotowano znacznie wyższe wzrosty.

rt 2019 04a 16 

  Transport autobusowy, pomimo rosnącej konkurencji ze strony tanich przewoźników lotniczych oraz kolei, wciąż ma się dobrze. Co roku około 8 proc. osób odbywających podróż lądową po terenie UE korzysta z autobusów i autokarów. Szacuje się, że ponad 900 tys. autobusów kursuje po drogach Unii. Oczekuje się, że wzrost na rynku będzie wspierany przez zwiększenie inwestycji w działalność badawczą firm produkujących autobusy, takich jak Daimler AG, Volvo AG itp., mającą na celu wprowadzenie bardziej zaawansowanych układów napędowych. Ponadto eksperci są zdania, że rosnąca sprzedaż autobusów z coraz czystszym ekologicznie napędem i rządowe inicjatywy na rzecz przeniesienia jak największej liczby podróżnych do publicznego systemu transportu pozytywnie wpłyną na europejski rynek autobusów w najbliższych latach. 

Spokojny wzrost

Według danych ACEA (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów). W ubiegłym roku w krajach UE zarejestrowano 41 992 nowe autobusy i busy (w tej liczbie są również małe pojazdy, jednak tylko te powyżej 3,5 t dmc). Było to nieznacznie – o 1,3 proc. więcej niż w roku 2017. Dla porównania – w Polsce, według tych samych danych, zarejestrowano 2687 tego typu pojazdów, co oznacza znaczny wzrost wynoszący 17,4 proc. Ogólnie kraje z naszej części Europy zanotowały na ogół znacznie większe wzrosty niż te z Europy Zachodniej lub krajów skandynawskich. Jedynie dwa kraje z naszego regionu zanotowały spadek liczby pierwszych rejestracji autobusów. Są to Słowacja (-12,9 proc.) oraz Łotwa. W tym drugim kraju zanotowano wprawdzie największe zmniejszenie liczby rejestracji nowych pojazdów, wynoszące 48,6 proc., ale w liczbach bezwzględnych oznacza to spadek z 245 pojazdów do 126. Na tak małych rynkach do znaczącej zmiany wystarczy zamówienie lub brak zamówienia autobusów miejskich przez jakieś większe miasto. Takie samo źródło może mieć największy w zestawieniu wzrost liczby rejestracji nowych pojazdów, jaki zanotowano na Litwie. Za spektakularnym zwiększeniem, wynoszącym 77,6 proc., kryje się wzrost z 392 pojazdów do 696. Z większych krajów zdecydowanie...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 4/2019, TRANSPORT
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail