W tym roku mija 200 lat od pierwszego wydania bajki „Muzykanci z Bremy” braci Grimm. Brema organizuje z tej okazji urodzinową fetę. Zaczęła się w marcu i potrwa do końca września.
Osioł, pies, kot i kogut uciekli od swych gospodarzy, ratując się przed niechybną śmiercią. Wędrowali w kierunku Bremy, by tam żyć z muzykowania. Ich przygody udowodniły, jak wiele można zdziałać w grupie i jak wielką wartością jest przyjaźń. Ich losy stały się integralną częścią miasta, którego przestrzeń – i ta historyczna, i nowoczesna – wypełniona jest wizerunkami sympatycznej czwórki zwierząt w różnych konfiguracjach i miejscach, np. na sklepowych wystawach, w galeriach sztuki, w formie miniaturek przed cukiernią Bonbon Manufaktur, w oryginalnych dekoracjach H+Hotel Bremen, na balustradzie jednego z mostów kanałowych, na opakowaniach tabliczek czekolady Hachez (ta lokalna fabryka słodkości działa od 1890 r.), w logo Informacji Turystycznej Bremy i oczywiście na licznych gadżetach pamiątkowych.
Echa bajki
Najsłynniejszym symbolem bohaterów braci Grimm jest pomnik piramida z brązu: na ośle stoi pies, na nim kot, a najwyżej – kogut. Tak właśnie, jak prawi baśń, zwierzęta ustawiły się, aby zobaczyć wnętrze chaty i przestraszyć mieszkających w niej rozbójników, którzy z trwogą stamtąd uciekli. Pomnik wykonany w 1951 r. przez rzeźbiarza Gerharda Marcksa oblegają tłumy turystów. Każdy chce potrzymać przez chwilę przednie pęciny osła, bo ponoć przynosi to szczęście. Jak bardzo zwierzęca piramida z bajki braci Grimm związana jest z miastem i jakie ma konotacje w kulturze, można przekonać się w Kunsthalle Bremen – najstarszym niemieckim muzeum, które zostało założone i jest utrzymywane przez prywatnych darczyńców skupionych wokół stowarzyszenia artystycznego Kunstverein (działa ono już 196 lat!). W zabytkowych wnętrzach znajdują się dzieła sztuki od renesansu do współczesności, chlubą tego miejsca są zbiory arkuszy graficznych oraz prace niemieckich i francuskich impresjonistów....