Ponad pół tysiąca greckich plaż z Błękitną Flagą

2019-05-31

556 plaż w Hiszpanii i 514 w Grecji znalazło się na liście Błękitnej Flagi 2019. Międzynarodowe oznaczenie trafia do miejsc, które spełniają ekologiczne kryteria. W zaktualizowanym właśnie zestawieniu znalazły się też 22 polskie plaże.

Chalkidiki

Chalkidiki

Jakość wody, zarządzanie uwzględniające naturalne otoczenie, edukacja dotycząca środowiska i bezpieczeństwo – to kryteria, na których podstawie oceniane są plaże, ale też mariny i jachty, w programie Błękitna Flaga. Zainicjowała go Fundacja Edukacji Środowiskowej (Foundation for Environmental Education). FEE z główną siedzibą w Kopenhadze zrzesza organizacje, które łączy cel promowania ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich. Międzynarodowe gremium, na podstawie ujednoliconych zasad, przyznaje Błękitną Flagę miejscom położonym nad morzami, choć niewielka część wyróżnień trafiła też do plaż przy jeziorach. W projekcie uczestniczą organizacje z państw całego świata.

Grecja umocniła się na drugim miejscu wśród krajów z największą liczbą wyróżnionych miejsc, zarówno licząc same plaże, jak i ujmując wszystkie Błękitne Flagi, z marinami i jachtami włącznie (odpowiednio 15 i 4). Najwięcej flag podkreślających ekologiczny charakter greckich kąpielisk zawiśnie w tym sezonie na Krecie – 115. Wśród wyróżnionych nie brakuje Elafonisi, jednej z najpiękniejszych plaż świata.

Jeszcze łatwiej znaleźć Błękitną Flagę na Chalkidiki. W regionie Półwyspu Chalcydyckiego wyróżnień jest 92. Tylko na Kassandrze, jednym z palców Chalkidiki (kształt półwyspu przypomina trójząb lub trzy palce), ponad 30 plaż spełniło ekologiczne kryteria.

- Chalkidiki jest wyjątkowe, w dużej mierze ze względu właśnie na plaże i oszałamiający kolor wody – potwierdza Barbara Kasztelan, marketing category manager w Grecosie – Widać to w opiniach klientów, np. z 4 naszych hoteli na Kassandrze. Widać też po efektach starań hotelarzy o to by najbliższe ich obiektom kąpieliska miały rozpoznawalną na całym świecie Błękitną Flagę. Co ważne, turyści zauważają, że takiego widoku długich piaszczystych plaż i lśniącej kolorami krystalicznej wody nie znajdzie się nigdzie indziej.

W Polsce najwięcej Błękitnych Flag jest w zachodniej części wybrzeża Bałtyku oraz w Trójmieście. Wszystkie miejsca, którym przyznano Błękitną Flagę na sezon 2019 można znaleźć na stronie projektu www.blueflag.global/

Kreta

Kreta - Elafonisi


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail