Województwo podlaskie należy do tych mających bardzo duży potencjał turystyczny. Jednak dotychczas nie był on odpowiednio wykorzystywany. Na szczęście widać, że to się zmienia.
Ten region Polski, nie bez przyczyny uchodzi za ostoję dzikiej przyrody. To właśnie natura i lasy są w powszechnym przekonaniu wizytówką województwa. Nie jest to zaskakujące, zważywszy że lasy zajmują około 30 proc. jego powierzchni. Dlatego też główne skojarzenia z turystyką w tym województwie dotyczą na ogół Puszczy Białowieskiej czy Knyszyńskiej. Dodatkowo może niektórzy dodadzą Biebrzański Park Narodowy. Oczywiście są to zdecydowanie najmocniejsze marki turystyczne w regionie, ale nie jedyne, które przyciągają tłumy turystów. Co ciekawe, niezwykle atrakcyjny i popularny region, jakim jest Suwalszczyzna, nie zawsze jest łączony z tym województwem. Tymczasem należy on nie tylko do najpopularniejszych wśród turystów, ale także do posiadających najlepiej rozwiniętą infrastrukturę.
Noclegi
Nierównomierne rozłożenie ruchu turystycznego widać w rozkładzie obiektów noclegowych. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku najwięcej obiektów (mających co najmniej 10 miejsc noclegowych) było na terenie powiatów: augustowskiego (42), hajnowskiego (38), białostockiego (34), suwalskiego (24) oraz w mieście Białystok (29). Najmniej obiektów zanotowano w powiatach: kolneńskim i zambrowskim (po 3), bielskim (5) oraz w mieście Łomża (5).
Cudzoziemcy
Województwo podlaskie powoli, ale systematycznie jest odkrywane przez zagranicznych turystów. Ich liczba jednak waha się w poszczególnych latach i przed decydentami w regionie stoi poważne wyzwanie, jak dobrze promować województwo i jak wspierać rozwój infrastruktury, której dobra jakość jest warunkiem niezbędnym do rozwoju...