Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Lotniska notują wzrosty

Warszawskie Lotnisko Chopina pozostaje niekwestionowanym liderem, ale największy procentowy wzrost zanotowało lotnisko w Poznaniu. Najmniej popularnym portem jest Radom.

 

  Dla zdecydowanej większości polskich portów lotniczych ubiegły rok był udany. Średni wzrost wyniósł 14,3 proc. i było to więcej, niż wynosiła średnia europejska. Do tego perspektywy na bieżący rok są wciąż dobre. Poza umacnianiem pozycji lotniska na warszawskim Okęciu, pozytywną informacją jest przekroczenie przez port Kraków-Balice liczby 5 mln pasażerów w ciągu jednego roku. To spowodowało, że według kategoryzacji ACI nie jest to już port regionalny. Bliskie tego progu było również lotnisko w Katowicach. Biorąc pod uwagę dużą dynamikę wzrostu tego lotniska, można ze sporym prawdopodobieństwem zakładać, że w tym roku Katowice ten próg zapewne przekroczą. Swoją drogą po wynikach tych dwóch portów, położonych przecież blisko siebie, widać, jak duży potencjał ma Kraków i Aglomeracja Śląska. 

Chopin coraz popularniejszy

W liczbach bezwzględnych najwięcej zyskało Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało o nieco ponad 2 mln pasażerów więcej. Jeśli jednak chodzi o wzrost w procentach, to zdecydowanym liderem jest Poznań-Ławica, gdzie przybyło 33,8 proc. pasażerów w stosunku do roku 2017. Kolejnym portem z dużym procentowym wzrostem okazał się port Bydgoszcz-Szwedowo, w którym przybyło 25 proc. pasażerów. Na kolejnym miejscu ulokowało się lotnisko w Katowicach ze wzrostem 24,5 proc. Najmniejszy procentowy wzrost zanotowano w porcie Szczecin-Goleniów, gdzie wyniósł on 3,5 proc. Ogólnie najsłabiej wypadło lotnisko w Radomiu, które w ubiegłym roku obsłużyło 9903 pasażerów, by w tym roku nie obsłużyć żadnego. I w tym roku raczej to się nie zmieni, planowane są bowiem intensywne prace mające poprawić jego przepustowość. 

Trójka dominuje

Pierwsza trójka pod względem liczby pasażerów, a więc Lotnisko Chopina, Kraków-Balice i Katowice-Pyrzowice, obsłużyła łącznie ponad 29,32 mln pasażerów. Stanowi to 64,16 proc. wszystkich pasażerów w polskich portach. W roku 2018 dzięki wynikowi 25,44 mln...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 5/2019, RAPORT

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności