Warszawskie Lotnisko Chopina pozostaje niekwestionowanym liderem, ale największy procentowy wzrost zanotowało lotnisko w Poznaniu. Najmniej popularnym portem jest Radom.
Dla zdecydowanej większości polskich portów lotniczych ubiegły rok był udany. Średni wzrost wyniósł 14,3 proc. i było to więcej, niż wynosiła średnia europejska. Do tego perspektywy na bieżący rok są wciąż dobre. Poza umacnianiem pozycji lotniska na warszawskim Okęciu, pozytywną informacją jest przekroczenie przez port Kraków-Balice liczby 5 mln pasażerów w ciągu jednego roku. To spowodowało, że według kategoryzacji ACI nie jest to już port regionalny. Bliskie tego progu było również lotnisko w Katowicach. Biorąc pod uwagę dużą dynamikę wzrostu tego lotniska, można ze sporym prawdopodobieństwem zakładać, że w tym roku Katowice ten próg zapewne przekroczą. Swoją drogą po wynikach tych dwóch portów, położonych przecież blisko siebie, widać, jak duży potencjał ma Kraków i Aglomeracja Śląska.
Chopin coraz popularniejszy
W liczbach bezwzględnych najwięcej zyskało Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało o nieco ponad 2 mln pasażerów więcej. Jeśli jednak chodzi o wzrost w procentach, to zdecydowanym liderem jest Poznań-Ławica, gdzie przybyło 33,8 proc. pasażerów w stosunku do roku 2017. Kolejnym portem z dużym procentowym wzrostem okazał się port Bydgoszcz-Szwedowo, w którym przybyło 25 proc. pasażerów. Na kolejnym miejscu ulokowało się lotnisko w Katowicach ze wzrostem 24,5 proc. Najmniejszy procentowy wzrost zanotowano w porcie Szczecin-Goleniów, gdzie wyniósł on 3,5 proc. Ogólnie najsłabiej wypadło lotnisko w Radomiu, które w ubiegłym roku obsłużyło 9903 pasażerów, by w tym roku nie obsłużyć żadnego. I w tym roku raczej to się nie zmieni, planowane są bowiem intensywne prace mające poprawić jego przepustowość.
Trójka dominuje
Pierwsza trójka pod względem liczby pasażerów, a więc Lotnisko Chopina, Kraków-Balice i Katowice-Pyrzowice, obsłużyła łącznie ponad 29,32 mln pasażerów. Stanowi to 64,16 proc. wszystkich pasażerów w polskich portach. W roku 2018 dzięki wynikowi 25,44 mln...