Rekord na lotniskach regionalnych

Pierwsze półrocze okazało się rekordowe pod względem ruchu dla Polskich lotnisk regionalnych. Z ich usług skorzystało 13,7 mln pasażerów i było to o 7,5 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 r. Dla porównania średnia dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach, według ACI Europe, wyniosła 4,4 proc.

rt 2019 08ua 01 

  W pierwszym półroczu 2019 r. z usług wszystkich polskich portów lotniczych skorzystało ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62 proc. obsłużono w lotniskach regionalnych, a 38 proc. na Lotnisku Chopina w Warszawie. Pierwsza piątka portów obsługujących ponad 1 mln pasażerów rocznie to kolejno: Kraków (3,8 mln pasażerów), Gdańsk (2,46 mln), Katowice (2,03 mln), Wrocław (1,64 mln) i Modlin (1,58 mln). W kategorii portów z liczbą pasażerów poniżej 1 mln najwięcej pasażerów było w Rzeszowie (363 tys. pasażerów). Następnie w Szczecinie (290 tys.) i Bydgoszczy (196 tys.). Jeśli chodzi o przyrosty liczby pasażerów, to spośród portów obsługujących powyżej 1 mln pasażerów największy przyrost zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i procentowy zanotowało lotnisko w Krakowie. W pierwszym półroczu było tam o 616 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej i było to o 19,3 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 r. Znacznie mniejszy przyrost – 9,6 proc. – zanotowano we Wrocławiu i trzecim pod tym względem Gdańsku – 5,9 proc. W grupie mniejszych lotnisk największy procentowy wzrost zanotowano na lotnisku olsztyńskim, gdzie wyniósł on 25 proc. – W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5 proc., w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17 proc., widoczne jest więc wyraźne spowolnienie – mówi prezes ZRPL Artur Tomasik. Prognozy ZRPL mówią, że liczba pasażerów, którzy skorzystają z lotnisk regionalnych, będzie wynosiła około 30 mln. 


Wydanie: 8/2019, AKTUALNOŚCI

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail