Dokąd i za ile – teraz i przed rokiem

Drożej właściwie na wszystkich kierunkach, również jeśli chodzi o nieustająco popularną Grecję. Droższe niż przed rokiem są również oferty last minute – wynika z comiesięcznej analizy przygotowanej przez eksperta firmy TravelData.

 

 rt 2019 08ua 20

  W obecnym zestawieniu, datowanym na 15 sierpnia, na potrzeby porównań przyjęto już ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu września, czyli w okresie między 2 i 8 tego miesiąca, a zatem – tak jak w zestawieniu poprzednim dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia – już w okresie sprzedaży ofert last minute. W zestawieniach ujmowane są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów dla osoby w pokoju dwuosobowym, z wyżywieniem all inclusive i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli najczęściej wybieranych przez ogół polskich turystów. 

Sezon silnie rosnących cen last minute

Roczne zmiany cen wycieczek wykazują w tym sezonie zdecydowany trend wzrostowy w miarę przybliżania się do terminu wyjazdu. W sześciu poprzednich miesiącach średnie ceny rosły odpowiednio o 216, 106, 68, 93, 25 i 23 zł, a w zestawieniach wcześniejszych notowano spadki o 44, 35 i 14 zł. Widoczne jest, że im krótszy jest okres między badaniem cen a terminem wyjazdu, tym ceny były niższe, podczas gdy w poprzednim sezonie było na ogół odwrotnie. W tabeli sierpniowej zdecydowanie przeważały odcienie koloru czerwonego i brunatnego, co świadczy o bardzo znacznym wzroście średnich cen wycieczek wobec takiego samego okresu poprzedniego roku. Taką tezę potwierdza największy z przedstawianych w 11 zestawieniach dla tego sezonu roczny wzrost cen dla 15 przedstawianych kierunków, który wyniósł 246 zł. Także w badaniu 15 sierpnia cen dla ogółu imprez z datami realizacji w pierwszym tygodniu września, a więc obejmujących też wyjazdy do hoteli trzy- i pięciogwiazdkowych, wykazały one znaczny wzrost średnio o 230 zł. W tej edycji materiału – tak jak w kilku wcześniejszych – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen w stosunku do zestawień ubiegłorocznych, czyli od największych spadków do największych wzrostów. Jest to kolejność podyktowana zmianami atrakcyjności cenowej danego kierunku z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Egipt – zaskakuje najłagodniejszym wzrostem cen

Na starcie sezonu lato 2018 Egipt był znacząco tańszy niż przed rokiem, w tym z powodu ugruntowania się wpływu niespotykanie głębokiej dewaluacji miejscowej waluty, która wyniosła około 50 proc. W rezultacie spadki średnich cen wycieczek od listopada 2017 r. do maja 2018 r. były bardzo duże i wahały się w granicach od 110 do 324 zł. Od końca maja ceny kierunków egipskich weszły w wyraźny trend wzrostowy, a w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu wzrosty rocznych cen wyniosły 70, 90, 101 i 75 zł, i to w warunkach jednoczesnych bardzo dużych przecen na innych kierunkach. Zapewniło to Egiptowi w drugiej połowie poprzedniego sezonu pozycję zdecydowanego lidera zwyżek cen, jak również jedynego drożejącego kierunku w rocznych porównaniach cenowych. Obecny sezon letni Egipt rozpoczął od pozycji wicelidera wzrostów cen wycieczek, ze średnią roczną zwyżką w październiku o 117 zł. W kolejnych miesiącach wynosiła ona 35, 156, 163, 122, 144, 247, 347 oraz 312 zł w czerwcu. W lipcu ich skala spadła po raz kolejny, do 284 zł, co pozbawiło Egipt pozycji najmocniej drożejącego kierunku, a w sierpniu po raz trzeci z rzędu, do 106 zł, co oznaczało najmniejszy wzrost cen wśród głównych kierunków wyjazdów polskich turystów. Tak jak zaznaczano w kilku wcześniejszych materiałach, istotne znaczenie dla sytuacji Egipcie ma (dane z połowy sierpnia) wysoka inflacja na poziomie 8,7 proc. w skali rocznej, jak również znaczne roczne umocnienie się miejscowej waluty – około 12 proc. w stosunku do euro i o 14 proc. w stosunku do złotego. Łącznie generuje to roczny wzrost egipskich cen wewnętrznych wyrażony w euro o około 22 proc., a w naszej...


Wydanie: 8/2019, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail