Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Narodowy Dzień Wina w Mołdawii

2019-10-04

Mołdawia, niewielki kraj w południowo-wschodniej Europie, szykuje się do najważniejszego wydarzenia w roku. To Narodowy Dzień Wina, który symbolizuje koniec pory zbiorów i podkreśla mołdawską tradycję produkcji wina sięgającą XV wieku. Już po raz 18., zawsze w pierwszy weekend października, Mołdawianie będą świętowali na centralnym placu Kiszyniowa.

 Cricova

Mołdawia przyciąga uwagę turystów z całego świata, którzy cenią wyjątkową, nieskażoną masową turystyką naturę, bogate dziedzictwo, historię, rzemiosło i kulturę. Ten rolniczy kraj coraz bardziej wybija się szeroką gamą trunków na światowej mapie producentów wysokiej jakości win, wytwarzanych z klasycznych szczepów europejskich, kaukaskich i lokalnych. Cztery obszary Chronionego Oznaczenia Geograficznego (PGI) - Codru, Stefan Voda, Valul Traian i Divin są gwarancją najlepszej jakości, skąd produkty coraz częściej są doceniane w międzynarodowych konkursach.

Weekend w Mołdawii

5 i 6 października to okazja, by bliżej poznać wyjątkowy klimat Mołdawii oraz zaznać gościnności jej mieszkańców. Na placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Kiszyniowie powstanie winne miasteczko, w którym odwiedzający będą mogli degustować trunki oferowane przez prawie 70 winiarni z całego kraju. Misją organizatora imprezy, ONVV (National Office for Vine and Wine / Krajowego Biura Winorośli i Wina, jest zwrócenie uwagi na regiony i wina objęte chronionym oznaczeniem geograficznym (PGI) w Republice Mołdawii oraz krajową markę "Wine of Moldova", zachęcając do świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji wina wysokiej jakości. Serce stolicy Mołdawii, przez dwa dni będzie podzielone na kilka obszarów z atrakcjami. W części zwanej „Szkołą Wina” można będzie brać udział w warsztatach, prowadzonych przez profesjonalnych sommelierów, którzy podzielą się będą tajnikami natury wina. Nie zabraknie także okazji, by poznać etapy jego produkcji.

Enoturystyczną przygodę dopełni zestawienie wyjątkowych win z tradycyjnymi potrawami, opartymi na rodzimych produktach. Na stoiskach restauracji i kafejek, goście będą mogli próbować lokalnych przysmaków, takich jak: miejscowe owoce, wyjątkowe słodycze, grillowane mięsa, sarmale, czy placinty - ciasta nadziewane serem, warzywami lub owocami. 

Innym ciekawym miejscem będzie zaaranżowane „Wiejskie podwórko”, gdzie odbędą się pokazy i lekcje tradycyjnego garncarstwa, rzeźby czy haftu.

Narodowy Dzień Wina to także oferta zorganizowanych wycieczek do winiarni. Wytyczonych jest 11 tras, na których będzie można poznać kultowe winnice Mołdawii, tj. Mileştii Mici czy Cricova, w których znajdują się największe na świecie piwnice winne oraz kolekcje win, czy Castel Mimi - słynny zamek założony przez Constantina Mimi, który przywiózł do Mołdawii odmianę winorośli Aligote i przyczynił się do rozwoju przemysłu winiarskiego. Wiele winiarni posiada części hotelowe lub agroturystyczne, gdzie poza możliwością poznania procesu produkcji wina i tradycyjnych przepisów, można wybrać się na wycieczkę rowerową lub wędrówkę po winnicach. Otwierają one szeroko drzwi dla gości, aby wspólnie z nimi cieszyć się rozrywkami, pysznym jedzeniem i oczywiście winem - wszystko to przy akompaniamencie dobrej muzyki.

Natura Mołdawii

Narodowy Dzień Wina to wydarzenie, które oddaje ducha i atmosferę tego kraju. Rzemiosło, wino i produkty lokalne łączą się w całość, stanowiąc ciekawy przykład gospodarki czerpiącej ze swoich zasobów naturalnych, która oferuje turystom harmonię z naturą i otoczeniem. Mołdawia to kraj, który warto odwiedzić nie tylko jesienią, ponieważ przez cały rok odbywają się różnorodne wydarzenia kultywujące lokalne tradycje. Najbardziej rozpoznawalnym jest Festiwal DescOpera, zawsze w trzeci weekend czerwca, który jest wyjątkowym wydarzeniem muzycznym odbywającym się u stóp klifów rezerwatu Orheiul Vechi.

Narodowy Dzień Wina jest organizowany pod marką „Wina Mołdawii” przez Krajowe Biuro Winorośli i Wina. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Moldova Competitiveness Project wspierane przez USAID i rząd Szwecji. 


Polecamy

Polecamy także:

GDS - Globalne Systemy Dystrybucji - dodatek do Rynku Turystycznego
Dodatek do Rynku Turystycznego traktujący o technologiach w turystyce.   Jak co roku oddajemy w ręce naszych czytelników specjalny dodatek dotyczący najnowszych...

Niemiecka turystyka 30 lat po upadku muru
Upadek Muru Berlińskiego w listopadzie 1989 r. i zjednoczenie Niemiec w następnym roku stały się najsilniejszymi motorami wzrostu niemieckiej turystyki...

GDS - Globalne Systemy Dystrybucji - dodatek do Rynku Turystycznego
Wywiady, nowości, trendy – najnowsze technologie w naszym corocznym dodatku. W tym roku piszemy nie tylko o Globalnych Systemach Dystrybucji, ale i innych...

Ruszyła sprzedaż ofert - „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY"
Turyści mogą już rezerwować noclegi, oferty kulturalne czy gastronomiczne, a także wiele innych atrakcji, z których będą mogli skorzystać w weekend od 22 do 24...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności