IGHP w obronie hotelarzy przed podatkiem minimalnym

Podatek minimalny od przychodów z budynków uderzy w branżę hotelarską. Konfederacja Lewiatan wraz z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego są przeciwne interpretacji KIS, w której podatek minimalny ma obciążać hotelarzy, gdyż jest to niezgodne z intencją ustawy. Obie organizacje w piśmie do ministra finansów podkreślają, że nie można gościa hotelowego stawiać na równi z najemcą – usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz.

 

rt 2019 10a 05 

  – W naszych zastrzeżeniach zwracamy uwagę, że nie możemy definiować hotelu jako budynku na wynajem. Taka sytuacja jest dla nas absurdalna. Przecież hotel to obiekt, który oferuje kompleksowe usługi wypoczynkowo- rekreacyjne. Nasi goście nie są najemcami powierzchni pokoju, nie dokonują w nim drobnych napraw eksploatacyjnych, tylko korzystają z szeroko pojętej usługi hotelowej, w tym z basenu, sauny, restauracji, recepcji itp. – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Według Ministerstwa Finansów, wprowadzony w 2018 r. podatek od przychodów z budynków, tzw. podatek minimalny, miał na celu przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe firmy inwestujące w Polsce w rynek nieruchomości komercyjnych. Wysokość podatku wynosi 0,035 proc. podstawy opodatkowania, czyli kwoty stanowiącej wartość budynku pomniejszonej o 10 mln zł. Po uwzględnieniu zastrzeżeń Komisji Europejskiej w 2019 r. podatek minimalny został zmodyfikowany i objął wszystkie nieruchomości – budynki podatnika, które są oddane w najem lub dzierżawę. Wątpliwości nie budził zakres przedmiotowy podatku minimalnego, gdyż z przepisu bezsprzecznie wynika, że opodatkowaniu podlegają budynki oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze (leasing). Jednak w kwietniu br. minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską i dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej stwierdzili, że udostępnienie budynku hotelowego lub innego o podobnym charakterze, w ramach świadczonej usługi hotelarskiej, noclegowej lub krótkotrwałego zakwaterowania, wypełnia warunki, o których mowa w przepisach o minimalnym podatku, odnoszące się do oddania w całości lub części budynku do używania, a tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wraz z Konfederacją Lewiatan apeluje o skorygowanie stanowiska ministerstwa finansów i uchylenie interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. IGHP jest członkiem Konfederacji Lewiatan od 2018 r. 


Wydanie: 10/2019, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail