Coraz chętniej koleją na dłuższy dystans

2019-11-07

Komfort i czas przejazdu oraz troska o klimat skłaniają nas ku podróży pociągami. Większe zainteresowanie koleją widać w PKP Intercity, które bije kolejne rekordy przewiezionych pasażerów. Pociągami jeździ cały przekrój społeczeństwa – rodzice z dziećmi obok seniorów i studentów. Przeważają podróże między Warszawą a Krakowem, Trójmiastem i Katowicami.

PKP1

Jak wynika z badania „Świadomość zmian klimatycznych”, przeprowadzonych na zlecenie portalu busradar.pl, niemal 92% Polaków uważa, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie wybierając się w dalszą podróż, najczęściej decydujemy się na pociąg. Za tym środkiem transportu przemawia wygoda (33%), czas podróży (27%) i troska o środowisko (26%).

Koleją przez Polskę

Ten zwrot w stronę kolei bardzo dobrze widać na polskich torach. Za przykład może służyć PKP Intercity, które od kilku lat notuje wzrost liczby pasażerów. W 2015 roku było ich ponad 31 mln, rok później już 38,5 mln, a w 2018 r. aż 46,1 mln. Tegoroczny wynik zapowiada się nie mniej imponująco – tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów PKP Intercity przewiozło ponad 36,7 mln pasażerów, czyli o 2 mln więcej niż przed rokiem. Z największym polskim przewoźnikiem kolejowym podróżuje cały przekrój społeczeństwa, niezależnie od wieku i statusu społecznego.

To pokazuje, że nasza oferta jest coraz bardziej kompleksowa i ściśle odpowiada potrzebom pasażera. Ich rosnącą liczba to dla nas powód do satysfakcji i dalszej pracy nad poprawą jakości usług. Chcemy, by podróże z nami, niezależnie czy w drodze do pracy, czy na wypoczynek, kojarzyły się z dobrze spędzonym czasem – mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.

Studenci rządzą w pociągach

Jedną z wyróżniających się grup pasażerów stanowią studenci. Tych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku było w pociągach PKP Intercity niemal 5,1 miliona, co stanowi 17% wszystkich przewiezionych w tym czasie osób. W stosunku do zeszłego roku przybyło ich w tym okresie 40 tysięcy, czyli tylu, ilu zmieściłoby się w 100 pociągach typu Pendolino. To zasługa m.in. atrakcyjnej oferty – komfortu przejazdu i konkurencyjnej ceny, dzięki ulgom ustawowym honorowanym przez przewoźnika. Dzięki temu studenci mogą kupić bilety na wszystkie relacje i we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity o 51% taniej. Co więcej, ulgi ustawowe łączą się z innymi promocjami spółki, np. Wcześniej Taniej, pozwalającej oszczędzić jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem.

 


Aktualności

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail