Amadeus zainwestował 9,8 mln dolarów w start-up Refundit

2019-11-20

Rozwiązanie mobilne firmy Refundit pozwala podróżnym uzyskać zwrot VAT drogą cyfrową oraz uniknąć uciążliwej papierkowej roboty i kolejek na lotnisku. To już czwarta inwestycja Amadeus Ventures ukończona w 2019 r.

Zapasów, Handel, Monitor, Biznesu, Finansów, WymianyZapasów, Handel, Monitor, Biznesu, Finansów, Wymiany

Po relaksującym urlopie i zakupach podróżni nie mają ochoty na stres związany z próbą odzyskania podatku VAT od zakupionych produktów. Każdego roku do turystów w całej UE nie trafia ok. 90% zwrotów VAT (23 mld EUR). Amadeus Ventures poinformował, że jest liderem rundy inwestycji o wartości 9,8 mln USD w firmę Refundit. Dodatkowi inwestorzy to m.in. Portugal Ventures oraz inwestorzy rundy zalążkowej.

Za pomocą rozwiązania cyfrowego oferowanego przez ten start-up globalni turyści odwiedzający Europę mogą uzyskać zwrot VAT wyjątkowo szybko i sprawnie. Rozwiązanie, którego pilotażowa wersja jest właśnie testowana w Belgii, ma wyeliminować długie kolejki i papierkową pracę, tak aby ubieganie się o zwrot VAT było procesem całkowicie cyfrowym.

Start-up Refundit założyli w 2017 r. przedsiębiorca Uri Levine, najbardziej znany ze współtworzenia aplikacji Waze do nawigacji samochodowej, oraz Ziv Tirosh, były dyrektor generalny oraz współzałożyciel spółki Stockton, produkującej rozwiązania bio do ochrony roślin.

A więc jak działa Refundit? Aby uzyskać zwrot VAT za pomocą aplikacji mobilnej Refundit, turyści spoza UE muszą zrobić zdjęcie paragonu, karty pokładowej i paszportu, a następnie złożyć wniosek o zwrot VAT drogą cyfrową. Urząd skarbowy danego kraju rozpatrzy wniosek cyfrowo i wyśle podróżnemu cyfrowe potwierdzenie. Nowa procedura jest prosta, szybka i wygodna.

Główną innowacją wyróżniającą Refundit na tle konkurencji jest całkowicie cyfrowy proces zarówno dla podróżnego, jak i urzędu skarbowego. Dotychczas bowiem w większości państw UE podróżni musieli wypełniać formularze i stać w kolejce na lotnisku, co wiązało się z dodatkowym stresem i przedłużało czas podróży.

„Dotychczasowa procedura ubiegania się o zwrot podatku VAT była uciążliwa i mało wydajna dla wszystkich uczestników. Oferując innowacyjne, całkowicie cyfrowe rozwiązanie, Refundit przynosi realne korzyści wszystkim zainteresowanym” — wyjaśnia Ziv Tirosh, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Refundit. „Nasze rozwiązanie pomaga wszystkim stronom tego procesu: turystom, sprzedawcom detalicznym, urzędom skarbowym oraz całej gospodarce danego kraju, ponieważ zwiększa atrakcyjność robienia zakupów”.

„W firmie Amadeus cały czas szukamy sposobów na zmniejszenie stresu związanego z podróżowaniem. Bardzo cieszymy się, że Refundit dołączył do rodziny Amadeus, i będziemy pracować wspólnie z jego zespołem nad wprowadzeniem tego usprawnienia dla podróżnych” — powiedział Stefan Ropers, prezes działu strategicznego rozwoju w firmie Amadeus, który dołączy do zarządu start-upu.

„Refundit i jego pracownicy oferują wszystko, czego szukamy w strategicznych inwestycjach. Aplikacja zdecydowanie zwiększa komfort podróżnych i jest przydatna na każdym etapie procedury uzyskiwania zwrotu VAT” — powiedziała Suzanna Chiu, szef Amadeus Ventures.

Refundit wpisuje się w strategiczny cel firmy Amadeus, jakim jest dawanie podróżnym większych możliwości i zapewnianie im jak największego komfortu podróżowania. W 2014 r. Amadeus uruchomił program inwestowania w start-upy, którego celem jest zwiększenie innowacyjności poprzez współpracę ze środowiskiem start-upów i firmami takimi jak Refundit. Od tego czasu Amadeus wprowadził do swojego przedsiębiorstwa ponad 150 start-upów i wspólnie z nimi zrealizował ponad 20 projektów. 

Program inwestowania w start-upy nosi nazwę Amadeus Ventures. Firma dokonuje inwestycji mniejszościowych na wczesnym etapie rozwoju start-upów działającymi na styku branży informatycznej i turystycznej. W ramach programu Amadeus szuka wybitnych przedsiębiorców z całego świata, którzy stworzyli już działający produkt i współpracują z kilkoma klientami. Start-upy wchodzące w skład portfela firmy Amadeus mają dostęp nie tylko do finansowania, lecz również do wiedzy i doświadczenia, bazy klientów oraz technologii firmy.

 


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail