Inscenizacja oblężenia zamku sanockiego z 1629 roku

2020-09-02

22 sierpnia, w upalny sierpniowy wieczór, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku odbyła się inscenizacja historyczna, przywołująca burzliwe wydarzenia z 1629 roku. Właśnie wówczas kasztelan oświęcimski Andrzej Zborowski, pragnąc wyzwolić swojego kuzyna, infamisa Mikołaja Białoskórskiego, dokonał szturmu na zamek. Ratując skazanego na śmierć banitę, dokonał jednocześnie niezwykłego – nawet w warunkach osławionego województwa ruskiego – czynu anarchii i warcholstwa, najeżdżając na zamek królewski i siedzibę władzy starościńskiej.

S1

Impreza obfitowała w gawędy historyczne, warsztaty szermierki i łucznictwa, pokazy dawnych formacji bojowych, strojów i uzbrojenia, jednak największą atrakcję stanowiła inscenizacja bitwy, w wyniku której żołnierze Zborowskiego wyzwolili idącego już na szafot skazańca. Efektowne pojedynki, strzały z muszkietów, a zwłaszcza gromkie salwy armatnie, wzbudziły zachwyt publiczności, która w najciekawszy z możliwych sposobów poznała zapomniany epizod z dziejów Zamku Królewskiego w Sanoku.

Impreza została zrealizowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2020. 

Zapraszamy na fotorelację.

 S2

 

 

S8S7S6S5S4S3


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail