TRZY KWARTAŁY na lotniskach

Jak wyglądał ruch na lotniskach regionalnych w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku? Dane zebrał Związek Regionalnych Portów Lotniczych i wynika z nich, że sytuacja w regionalnych portach lotniczych jest cały czas zła. Co gorsza, podwyżki opłat, cen energii i inflacja nie wróżą poprawy sytuacji finansowej portów.

r12rt 602929 285360

Dane o ruchu pasażerskim w portach regionalnych są o tyle ważne, że pokazują, jak wyglądała sytuacja w regionach i jak te porty sobie radzą. Lotniska regionalne są ważnym elementem infrastruktury transportowej Polski. W rekordowym 2019 r. z siatki połączeń regularnych i czarterowych portów działających w regionach skorzystało w sumie 30,2 mln podróżnych, co stanowiło 62 proc. pasażerów obsłużonych w tym czasie w Polsce. Reszta pasażerów, czyli 18,8 mln (38 proc.), skorzystała z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. W kryzysowym 2020 r. na wszystkich lotniskach regionalnych odprawiono 9,1 mln podróżnych, czyli o ponad 21,1 mln mniej. Procentowo spadek ten wyniósł 69,8 proc. w porównaniu z rekordowym 2019 r. Z opublikowanych obecnie przez ZRPL danych wynika, że we wszystkich portach lotniczych w Polsce obsłużono prawie 13 mln pasażerów. Było to o 191 tys. więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. W ujęciu procentowym wzrost ten wyniósł 1,5 proc. więcej. Dane te obejmują zarówno trzynaście portów regionalnych, jak i największe w Polsce Lotnisko Chopina w Warszawie. Udział portów regionalnych w całości ruchu w naszym kraju wyniósł w tym czasie 60 proc. 

PRAWIE 200 TYS. MNIEJ

W ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku w trzynastu portach funkcjonujących w regionach obsłużono 7,85 mln podróżnych, to jest o 188 tys. mniej (-2,43 proc.) w porównaniu z tym samym...


Wydanie: 12/2021, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail