UNWTO chce zawiesić Rosję

Rada Wykonawcza Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) podjęła decyzję o zwołaniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego UNWTO w celu omówienia zawieszenia członkostwa Federacji Rosyjskiej.

 Będzie to pierwsze w historii Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne UNWTO. Posiedzenie Rady Wykonawczej w Madrycie 4 marca było również pierwszym w historii, którego powodem był wniosek o rozważenie zawieszenia członka organizacji na wniosek kilku członków (m.in. Polski i Litwy). – Wojna nigdy nie jest rozwiązaniem! Nie teraz i nie kiedykolwiek. Ale widać, że nie wszyscy są oddani temu ideałowi – powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili. – Z tego powodu UNWTO – a ja jako głos organizacji – musimy mówić głośno i wyraźnie: Jeśli jesteś członkiem, zobowiązujesz się do przestrzegania naszych zasad. Musisz przyjąć nasze wartości. Tak więc kiedy członkowie sprzeciwiają się naszym celom, muszą być konsekwencje – dodał szef UNWTO. W komunikacie stwierdzono, że agresja na Ukrainę jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych i jest sprzeczna z podstawowym celem UNWTO zapisanym w art. 3 statutu tej organizacji. UNWTO w pełni popiera rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ i głos Rady Praw Człowieka ONZ, które potępiły Rosję za jej agresję na Ukrainę. Również Rada Praw Człowieka ONZ potępiła działania Federacji Rosyjskiej. Zgodnie ze swoim statutem jedynie Zgromadzenie Ogólne UNWTO ma możliwość podjęcia decyzji o zawieszeniu członkostwa dowolnego państwa, jeśli stwierdzi, że prowadzi ono politykę sprzeczną z podstawowymi celami organizacji zapisanymi w art. 3 jej statutu.


Wydanie: 3/2022, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail