Sytuacja hoteli w marcu wciąż jest trudna i choć widać pewne oznaki poprawy, to perspektywy wciąż są nie najlepsze – wynika z kolejnej ankiety IGHP.
Wyniki operacyjne hoteli poprawiają się, jednak wciąż daleko im do satysfakcjonującego poziomu, a rezerwacje na długie weekendy majowy i czerwcowy pozostają na niskim poziomie – pokazuje najnowsza ankieta przeprowadzona wśród hotelarzy przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Od wybuchu wojny w Ukrainie 60 proc. ankietowanych hoteli przyjęło uchodźców. Spośród udzielonych im noclegów aż 41 proc. było świadczonych bezpłatnie. Marzec był najlepszym miesiącem zakończonego I kwartału 2022 r. Należy jednak podkreślić, że wskaźnik frekwencji jest wciąż w wielu hotelach na niesatysfakcjonującym poziomie. Również na uwagę zasługuje wyraźne odwrócenie relacji wyników między hotelami miejskimi (biznesowymi) i pozamiejskimi (wypoczynkowymi) na korzyść tych pierwszych. Wynika to – z jednej strony – z zakończenia w lutym ferii szkolnych, które w większym stopniu generowały pobyty w hotelach wypoczynkowych, z drugiej zaś – z tego, że w marcu hotele, przede wszystkim w większych ośrodkach miejskich, przyjmowały uchodźców z Ukrainy.
MARCOWA FREKWENCJA NAJLEPSZA OD POCZĄTKU ROKU
Spośród hoteli uczestniczących w ankiecie 1/4 nie przekroczyła w marcu frekwencji 30 proc. (w lutym było to 33 proc.), a satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało już 40 proc. (w lutym było to 30 proc.), w tym 20 proc. hoteli odnotowało obłożenie powyżej 70 proc. W hotelach miejskich połowa zanotowała frekwencję powyżej 50 proc. Tylko 20 proc. obiektów nie przekroczyło obłożenia 30 proc. W hotelach...