Północna Izba Gospodarcza chwali bon turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny powinien być kontynuowany. Mógłby działać jako element tarczy antyinflacyjnej.

 To ostatni sezon, gdy rodziny mogą wykorzystywać bon turystyczny wprowadzony w czasie pandemii COVID-19. W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy rozważyć, czy podobne rozwiązanie nie powinno funkcjonować w nadchodzących latach. – Branża turystyczna ocenia bon turystyczny jednoznacznie pozytywnie. Jest to rodzaj benefitu, programu socjalnego, którego funkcjonalność jest skierowana do konkretnego sektora gospodarki, możemy ocenić jego efektywność oraz to, czy angażuje on społeczeństwo oraz gospodarkę.

Ta ocena jest bardzo pozytywna – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Wzięła ona udział w debacie z udziałem ekspertów branży turystycznej oraz wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Gut- -Mostowego, której tematem była przyszłość bonu turystycznego w Polsce. W opinii Północnej Izby Gospodarczej bon spełnił swoją funkcję i jest pozytywnie oceniany przez przedsiębiorców i społeczeństwo. Dlatego należy wziąć pod uwagę powtórzenie tego rozwiązania. Sektor turystyczny obecnie przeżywa poważny czas niepewności. Wsparcie w postaci bonu turystycznego w przyszłości byłoby cenne zarówno dla gastronomii, hoteli, jak i wszelkich organizatorów wypoczynku turystycznego. – Bon turystyczny powinien być kontynuowany jako element tarczy antyinflacyjnej rządu.

To działanie, które sprawia, że rodziny, które inflacja zatrzymała w domu, które płacą rekordowe raty kredytów mieszkaniowych, poczują się w jakiś sposób wsparte w planach rekreacyjnych. Dlaczego to ważne? Kiedy przychodzi nam oszczędzać, to w pierwszej kolejności rezygnujemy z wydatków premium, czyli np. z urlopów, wakacji czy wszelkiego rodzaju rozrywek – wskazuje prezes PIG. – Bon turystyczny mógłby być wydawany osobom nieprzekraczających określonego kryterium dochodowego. Trudno ocenić, jakie to kryterium, ale ważne byłoby uwzględnienie również zobowiązań finansowych rodziców, jak np. kredyty hipoteczne – dodaje Nowa odsłona bonu turystycznego mogłaby ruszyć np. od wakacji 2023 r.


Wydanie: 6/2022, AKTUALNOŚCI


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail