Milionowy turysta, a właściwie turystka, zawitał do wielickiej kopalni w środowe przedpołudnie 30 listopada. To 70-letnia Anika z Czech.
Anika na co dzień mieszka w Brnie, do kopalni wybrała się z córką i wnuczką. Solne podziemia postanowiła zwiedzić w grupie polskojęzycznej. Była to jej pierwsza wizyta w Wieliczce. Na panią Anikę czekało gorące powitanie oraz całe mnóstwo niespodzianek. Na nadszybiu szybu Daniłowicza podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą.
Milionowa turystka roku 2022 otrzymała unikatową rzeźbę z soli, kosz solnych kosmetyków, voucher do hotelu Grand Sal połączony z pobytem w podziemnym uzdrowisku, a także górniczy hełm. Upominki wręczył jej prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Paweł Nowak. Pandemia dała się turystyce mocno we znaki. Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 r. (1863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała ruch turystyczny na poziomie 441,1 tys. w 2020 r. i 693,6 tys. w 2021 r. Rok 2022, mimo wojny w Ukrainie, przynosi wzrost liczby zwiedzających, czego dowodem jest m.in. milionowy turysta w podziemnej Wieliczce. – Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości – mówi Paweł Nowak. – Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55 proc.
Kopalnię Soli „Wieliczka” w roku 2022 chętnie odwiedzają zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Nadal daje się zauważyć dominacja gości polskich, którzy stanowili 58 proc. wszystkich turystów. Rośnie również liczba gości z zagranicy. Najmocniej reprezentowana jest Europa: przeszło 86 proc. obcokrajowców wędrujących trasą turystyczną pochodzi ze Starego Kontynentu. Najliczniej przyjeżdżają do Wieliczki w roku 2022 kolejno Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Czesi są na czwartym miejscu. Do podziemi często zaglądają też Amerykanie – Stany Zjednoczone znalazły się w top 10 krajów, i to na wysokim piątym miejscu.