Jakie ferie 2024

Ferie trwają w najlepsze. Dla wielu przedsiębiorców turystycznych to kluczowy okres. Czy w tym roku można liczyć na dobry sezon zimowy? Dokąd, jak iza ile Polacy wybierają się w podróż zimą? Zebraliśmy badania i dostępne analizy, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie.

rt 2024 02 655366 117906

Choć sezon zimowy pod względem liczby podróżnych jest znacznie skromniejszy od letniego, jednak dla wielu miejscowości, szczególnie tych, które oferują typowo zimowe atrakcje, jak choćby stacje narciarskie, jest najważniejszym okresem w roku. Dla wszystkich zaś często doskonałym uzupełnieniem stosunkowo krótkiego polskiego lata. Istnieje też spora i rosnąca grupa firm organizujących wyjazdy zimowe. I dotyczy to nie tylko touroperatorów oferujących wypoczynek w ciepłych krajach, ale również tych, którzy specjalizują się w typowo zimowym wypoczynku. Na szczęście dla branży turystycznej Polacy coraz chętniej i coraz częściej decydują się na zimowe wyjazdy. 

PONAD POŁOWA PLANUJE

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, w sezonie zimowym 2023/2024 wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 53 proc. Polaków w wieku 18-65 lat. Większość z nich (57 proc.) chce wyjechać jeden lub kilka razy na wypoczynek w kraju, 19 proc. ma w planie wyjazd lub wyjazdy wyłącznie zagraniczne, a 11 proc. – zarówno w kraju, jak i za granicą. 13 proc. spośród tych, którzy planują gdzieś wyjechać, nie podjęło jeszcze decyzji, dokąd i ile razy wyjadą. 

rt 2024 02 368564 386773

ZIMOWY WYPOCZYNEK W KRAJU I ZA GRANICĄ

Dla 65 proc. wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Najpopularniejszym kierunkiem są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22 proc.) i do miast (13 proc.). Głównym celem wyjazdów jest po prostu wypoczynek i relaks (51 proc. wskazań osób spędzających urlop w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14 proc.), uprawianie sportów zimowych (11 proc.) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10 proc.). Podczas krajowych wyjazdów polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36 proc.) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27 proc.). Z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) zamierza skorzystać 18 proc. osób, a 13 proc. zatrzyma się u rodziny lub znajomych. Również w przypadku zimowych wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39 proc.) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19 proc.), natomiast uprawianie sportów zimowych i – zyskujące w ostatnim czasie na popularności – wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań. Wśród wyjeżdżających za granicę niemal połowa zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17 proc., a z innych płatnych miejsc noclegowych 14 proc. ankietowanych. 

NA FERIE CZY NA ŚWIĘTA?

Najpopularniejszym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35 proc. wskazań). Niemal co piąty respondent swój główny wyjazd planował na okres świąteczno-sylwestrowy, a 31 proc. – na inny termin zimowy. – Wysoki odsetek Polaków, dla których okres zimowy jest momentem wypoczynku i złapania oddechu, doskonale pokazuje świadomość naszego społeczeństwa co do tego, jak istotna jest rola relaksu oraz zdrowego balansu w codziennym życiu pełnym wyzwań. Rodzima oferta turystyczna prezentuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób, co z pewnością miało wpływ na to, że w porównaniu z poprzednim sezonem niższa liczba urlopowiczów postawiła wyłącznie na wyjazdy zagraniczne, a to z kolei powinno zaowocować przyzwoitymi wynikami dla polskiej branży – przyznał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. OPR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 1/2024, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail