Udany rok na europejskim niebie

Rok 2023 okazał się dla europejskiej branży lotniczej bardzo dobry – europejskie porty lotnicze obsłużyły 2,3 mld pasażerów. Większość portów zanotowała wzrosty liczby obsłużonych pasażerów, choć trzeba przyznać, że wystąpiły znaczne różnice i nie wszyscy uzyskali dobre wyniki – są rynki, które w roku ubiegłym się skurczyły.

rt 2024 06 418811Jak podał europejski oddział Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI), ruch pasażerski w europejskich portach lotniczych w ubiegłym roku wzrósł o 19 proc. w porównaniu z rokiem 2022. W efekcie osiągnął poziom zaledwie o 5,3 proc. niższy niż przed pandemią. Wzrost ten był w dużej mierze napędzany przez międzynarodowy ruch pasażerski (+21 proc.), który rósł w niemal dwukrotnie szybszym tempie niż ruch krajowy (+11,7 proc.), przy czym porty lotnicze na rynku UE+ (razem z Islandią, Norwegią i Liechtensteinem) osiągnęły lepsze wyniki (+19 proc.) niż porty lotnicze w pozostałej części Europy (+16 proc.).

– Ten silny wzrost spowodował, że europejskie lotniska przyjęły w zeszłym roku 2,3 mld pasażerów – imponujący wynik, biorąc pod uwagę dominującą presję inflacyjną i wyższe ceny biletów lotniczych, a także zwiększone napięcia geopolityczne. Świadczy to o tym, że ludzie przedkładają podróże nad inne formy uznaniowych wydatków, i wiele mówi o wartości i znaczeniu łączności lotniczej – uważa Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe. 

OŻYWIENIE RÓŻNYCH PRĘDKOŚCI

Poza tymi ogólnie dobrymi wynikami rok 2023 charakteryzował się bezprecedensowymi różnicami w ruchu lotniczym zarówno na rynkach krajowych, jak i na poszczególnych rynkach międzynarodowych w porównaniu z poziomami sprzed pandemii (2019 r.).

– Na rynkach UE+ lotniska w Portugalii (+12,2 proc.), Grecji (+12,1 proc.), Islandii (+6,9 proc.) i Polsce (+4,5 proc.) osiągnęły znacznie lepsze wyniki niż lotniska w Finlandii (-29,6 proc.), Słowenii (-26,2 proc.), Niemczech (-22,4 proc.) i Szwecji (-21 proc.). Te ostatnie nadal pozostały daleko w tyle za resztą, jeśli chodzi o wzrost. Wśród największych rynków UE+ porty lotnicze w Hiszpanii i Włoszech były jedynymi, które w pełni poprawiły swoje wyniki w stosunku do roku 2022. Na przeciwnym biegunie znalazły się lotniska we Francji (-5,4 proc.), Wielkiej Brytanii (-6,4 proc.). Szczególnie gwałtowny wzrost odnotowały porty na rynkach wschodzących. Największą dynamikę wzrostu zanotowano w Uzbekistanie (+110 proc.), Armenii (+66 proc.) i Kazachstanie (+51 proc.). Wzrost ten wynikał z przekierowania na te rynki części ruchu lotniczego z Rosji. Są...



ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 6/2024, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail