Projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Choć czeka go jeszcze proces legislacyjny, to zapewne zmiany będą niewielkie, choćby ze względu na najwyższy poziom harmonizacji, jaki ma wdrażana dyrektywa unijna.
Projekt ustawy określa warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych na terytorium Polski, a także za granicą, w sytuacji gdy umowy z podróżnymi są zawierane przez przedsiębiorców turystycznych mających siedzibę w Polsce, w tym: sposób i zakres realizacji obowiązków informacyjnych wobec podróżnych oraz konstrukcję umowy o udział w imprezie turystycznej. Kolejną kwestią uregulowaną w propozycji przepisów są zasady funkcjonowania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG). Projekt ustawy wprowadza również nowe definicje funkcjonujących już pojęć, m.in. „usługa turystyczna” i „impreza turystyczna”, oraz wprowadza zupełnie nowe pojęcia, m.in. „przedsiębiorca turystyczny”.
Obowiązek informacyjny i umowa o udział w imprezie turystycznej
Obowiązek informacyjny oraz treść umowy o udział w imprezie turystycznej zostały umieszczone w rozdziale szóstym projektu ustawy, który stanowi zasadniczą jej część, w której dokonuje się implementacja dyrektywy. Określono tu m.in. konieczne postanowienia umowy, załączniki do niej oraz informacje i zastrzeżenia, które muszą być udostępnione podróżnemu. Podróżny nie może zrzec się praw wynikających z ustawy, a postanowienia umów mniej korzystne od regulacji ustawowych będą musiały ustąpić tym zaproponowanym przez ustawodawcę. Element umowy ma stanowić informacja o zabezpieczeniach finansowych oraz zasadach modyfikacji ceny umownej, z określeniem przesłanek jej podwyższenia i obniżenia. Ponadto w rozdziale tym ujęto regulację odstępowania i rozwiązywania umów wraz z kwestiami wzajemnych rozliczeń. Według projektowanej ustawy organizator turystyki lub agent turystyczny udziela podróżnemu kilku rodzajów informacji. Jedną z tych grup są informacje dotyczące głównych właściwości usług turystycznych. Są to: miejsce pobytu, trasa i czas trwania imprezy, w tym co najmniej przybliżona data początkowa i końcowa oraz liczba noclegów zapewnianych w trakcie imprezy turystycznej, rodzaj, klasa, kategoria lub charakter środka transportu, a także informacje dotyczące przejazdów, w szczególności czas i miejsce wyjazdów oraz postojów, a jeżeli dokładny czas nie został jeszcze określony – dane o przybliżonym czasie wyjazdu i powrotu. Kolejną grupą są informacje obejmujące położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania według przepisów kraju pobytu, liczbę i rodzaj posiłków, szczegółowy program zwiedzania i atrakcji turystycznych, ewentualne usługi turystyczne świadczone w grupie oraz, jeśli to możliwe, przybliżoną liczebność grupy. Poza tym należy podać informację o wymaganiach językowych w wypadku, gdy skorzystanie przez podróżnego z niektórych usług turystycznych będzie zależało od skutecznej komunikacji ustnej,...